Omikron

Nowy wariant koronawirusa pod nazwą Omikron atakuje Europę. Kolejne przypadki zakażenia diagnozowane są także w Polsce. To dobry moment, żeby przyjrzeć się nietypowym objawom tej mutacji.

Omikron z nietypowymi objawami? To możliwe

„Trzy kolejne przypadki wirusa w mutacji Omicron: mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego, mężczyzna z Warszawy oraz kobieta-obcokrajowiec z Warszawy.” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w dzisiejszym komunikacie. To kolejne przypadki mutacji Omikron w Polsce. Już wkrótce, podobnie, jak w innych krajach, może ona być dominującą mutacją koronawirusa. To dobry moment, żeby zapoznać się z charakterystycznymi dla tego wariantu koronawirusa objawami. Początkowo wcale nie muszą one wskazywać na zakażenie.

Okazuje się, że pierwsze objawy infekcji pojawiają się w okolicach 5-6 dnia od zakażenia. Większość zakażonych osób przechodzi chorobę łagodnie, a większość objawów wariantu Omikron może wskazywać na przeziębienie.

„W przypadku Omikronu wydaje się, że objawy wskazują na przejście w górne drogi oddechowe: zatoki, gardło. Coś, co pojawiało się już przy Delcie, a tu jeszcze bardziej się uwidacznia. Choroba odeszła klinicznie od objawów neurologicznych i objawów z dolnych dróg oddechowych, a objawy dominujące dotyczą górnych dróg oddechowych z często towarzyszącym bólem mięśniowym.” – tłumaczy na łamach portalu abczdrowie.pl, prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Bóle mięśniowe i ekstremalne zmęczenie. To objawy, które zgłaszają pacjenci zakażeni Omikronem.” – czytamy w rzeczonym wyżej źródle. Jak donoszą lekarze, w przypadku mutacji Omikron zdecydowanie rzadziej, niż przy wariancie Delta pojawiaj się utrata węchu czy różne problemy żołądkowe.

źródło: abczdrowie.pl, media

Zobacz również: