maseczki

Aż trudno uwierzyć w restrykcje, które wprowadza w życie jeden z europejskich krajów. Brzmią co najmniej zaskakująco. Jednym z obostrzeń ma być obowiązkowe noszenie maseczki ochronnej we własnym domu. 

Maseczki w domach to nie jedyne obostrzenia wprowadzane przez austriacki rząd

Niewątpliwie Austria to kraj, który nie boi się podejmować radykalnych decyzji w imię walki z epidemią COVID-19. Agencja prasowa Reuters, jakiś czas temu donosiła, iż austriacki rząd od 1 lutego zamierza wprowadzić w życie obowiązek szczepień wszystkich obywateli. Jeśli ktoś, mimo nakazu, nie przyjmie szczepionki, zostanie surowo ukarany. Dodajmy, że chodzi nie tylko o wysoką grzywnę, ale także możliwość trafienia do więzienia. Warto podkreślić, iż wejście w życie obowiązku zaszczepienia uczyniłoby Austrię pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym istnieje powszechny nakaz szczepień przeciw COVID-19.

Jak się okazuje to nie jedyne restrykcje, które chcą wprowadzić w życie władze Austrii. Z powodu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa tj. Omikronu, czas przymusowej kwarantanny po kontakcie z zakażonym nową mutacją wydłużono z 10 do 14 dni. Dodajmy, iż nie istnieje możliwość skrócenia izolacji. W tej sytuacji nie ma w ogóle znaczenia to, czy dana osoba jest w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19 lub czy jest ozdrowieńcem.

Jednak najbardziej kontrowersyjnym z obostrzeń wydaje się nakaz noszenia maseczek ochronnych we własnym domu. Koniecznie trzeba podkreślić, iż do zakrycia nosa i ust będą zobowiązane osoby podejrzane o kontakt z Omikronem. Chodzi o sytuacje, kiedy osoby takie opuszczą swoją „prywatną strefę mieszkalną”, czyli np. sypialnię lub pokój dziecięcy. Co ciekawe, rząd określił nawet jaki typ maseczek powinien być stosowany. Mianowicie chodzi o maseczki FFP2.

Na koniec podkreślmy, iż austriackie władze twierdzą, iż tak surowe obostrzenia sanitarne są konieczne, aby móc skuteczniej walczyć z koronawirusem. Wg rządu, szczepionki i zakażenia poprzednimi wariantami koronawirusa nie zapewniają już kompleksowej ochrony. Przy okazji warto wspomnieć, iż nad Dunajem jak dotąd przeciw COVID-19 zaszczepiło się ponad 6,2 mln obywateli. W przeliczeniu na procenty to blisko 70% społeczeństwa.

Źródło: Interia, Die Presse, Fakt

Zobacz również: