obostrzenia

Okazuje się, że nie wszystkie zapowiadane przez Adama Niedzielskiego restrykcje, pojawiły się w najnowszym rozporządzeniu dotyczącym obostrzeń epidemicznych. W stosunku do wcześniejszych deklaracji szefa Ministerstwa Zdrowia, regulacje prawne zawierają jedną ważną zmianę. Oto szczegóły.

Lista obostrzeń obowiązujacych od 15 grudnia z istotną zmianą

W dniu dzisiejszym tj. 14 grudnia ukazało się długo wyczekiwane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia nowych obostrzeń epidemicznych. W myśl jego zapisów, ograniczenia, nakazy i zakazy związane z pandemią będą obowiązywać do 31 stycznia 2022 r.

Przypomnijmy, iż przed tygodniem Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w związku z tzw. czwartą falą pandemii. Co ciekawe, stosowne rozporządzenie, które uakzało się w Dzienniku Ustaw, nieco różni się od zapowiedzi, które mogliśmy usłyszeć przed 7 dniami. Zatem co takiego zawiera tekst opublikowanego aktu prawnego, który wejdzie w życie już 15 grudnia br.?

Otóż, przede wszystkim, zmniejszeniu ulegnie limit osób, które mogą korzystać z określonych rodzajów działalności. Do tej pory było to 50% obłożenia danego obiektu. Od jutra będzie to już tylko 30%. Zapis ten dotyczy m.in. restauracji, hoteli, barów, kin, teatrów czy obiektów sportowych. Dodajmy, iż wspomniany limit osób nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Poza tym, w rozporządzeniu jest także mowa o certyfikatach covidowych i ich weryfikacji. „Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób (…) nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (…)” – przeczytamy w nowelizacji. Trzeba jednak dodać, iż każdy z klientów nadal będzie miał prawo odmowy okazania dokumentu lub certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie. Jednocześnie należy podkreślić, iż w takim przypadku, osoby takiej będzie dotyczył limit określony w rozporządzeniu.

Co ciekawe, w tekście aktu prawnego nie pojawiły się zapowiadane kilka dni temu zmiany limitu pasażerów w środkach transportu zbiorowego. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił, iż decyzję taką podjęto po konsultacjach z Ministerstwem Infrastruktury, przewoźnikami kolejowymi i transportu drogowego. „Firmy przewozowe, zarówno kolejowe, jak i firmy transportowe miejskie, zrzeszenia przewoźników, powiedziały, że będzie dość duży problem w egzekucji tego przepisu i one deklarują, że skupią się na egzekwowaniu zasłaniania nosa i ust. Nie chcemy stworzyć pewnej próżni prawnej” – tłumaczył zmianę obostrzeń Wojciech Andrusiewicz.

Źródło: Puls Medycyny

Zobacz również: