fot. ilustracyjna/canva.com

W Polsce wykryto kolejne przypadki zakażenia covid-19 wśród zwierząt. Jeszcze kilka miesięcy temu podawano, iż wykryto przypadki zachorowań na fermie norek. I tym razem chodzi o ten sam gatunek zwierząt. Co więcej kolejne przypadki również wykryto na północy Polski.

Początkiem lutego tego roku Adam Niedzielski poinformował o wykryciu koronawirusa u zwierząt na fermie norek koło Kartuz w wojewódzkie pomorskim. Na miejsce wezwano sanepid oraz służby odpowiedzialne za sytuację epidemiczną w kraju. Cztery przypadki zakażenia (na 20 zbadanych zwierząt) wykryto w wyniku ogólnokrajowej akcji badań we wszystkich fermach w Polsce. Jak podwał wówczas PAP pojęto na ten czas decyzję o likwidacji gospodarstwa.

Co więcej zaledwie kilka miesięcy później, bo końcem czerwca 2021 roku agencja podała, iż resort rolnictwa wzywał KE do podjęcia kroków ws. likwidacji hodowli norek w Europie. Zdaniem ministra te zwierzęta stanowiły realne zagrożenie dla rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Koronawirus u zwierząt – zarejestrowano kolejne przypadki w Polsce

W piątek Główny Lekarz Weterynarii podał, że w Polsce wykryto kolejne ogniska zakażenia covid-19. Wszystkie ogniska zarejestrowano w województwie zachodniopomorskim, w gminie Kołobrzeg. Niewiele wcześniej wykryto zakażanie także na fermie w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim.

Testy wypadły następująco: ognisko nr. 4/2021 – 13 przypadków na 1000 przebadanych osobników, ognisko nr. 5/2021 – 4 przypadki na 300 przebadanych, ognisko nr. 6/2021 – 19 zakażeń na 5 tysięcy testów.

Powyższe przypadki wykryto w ramach kolejnych badań kontrolnych przeprowadzanych na fermach norek. Gospodarstwa zostały objęte kontrolą zgodną z procedurami z rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 15 grudnia 2020 roku w sprawie zwalczania SARS-CoV-2 u norek.

źródło: poinformowani.pl, pap.pl

Zobacz również: