wybuch gazu

Złe wieści napływają z Chin. Niewątpliwie nie ucieszą one ani polskich firm, ani przeciętnych obywateli. Specjaliści alarmują, że musimy przygotować się na pesymistyczny scenariusz, który już zaczyna się realizować na naszych oczach.

Produkty z Chin będą coraz droższe

W Polsce szaleje inflacja. Ceny produktów i usług idą systematycznie w górę. Okazuje się jednak, iż to nie jedyny problem polskich konsumentów. Niepokojące wieści napływają również z Azji.

Okazuje się, że inflacja producencka w Państwie Środka wynosi już 13,5%. Dodajmy, iż to najwyższy wskaźnik od 1995 roku. Za dobra i usługi konsumpcyjne w Chinach trzeba zapłacić średnio o 2,3% więcej niż rok temu. Dodajmy, iż w porównaniu z poprzednim miesiącem podwyżki są dość wyraźne. Wskaźnik infalcji wzrósł bowiem z 1,5% do wspomnainych 2,3%.

Specjaliści nie mają wątpliwości, iż oznacza to jedno. Wkrótce ceny chińskich towarów drastycznie wzrosną. „Nie wróży to dobrze na najbliższe kilka miesięcy, biorąc pod uwagę, że inflacja producencka ma tendencję do wyprzedzania wskaźników inflacji konsumenckiej” – uważa Michael Hewson, główny analityk CMC Markets.

Z pewnością to, co dzieje się w Chinach, ma ogromne znaczenie dla Polaków. Otóż pod względem importu kraj ten jest drugim, największym partnerem dla Polski. W tym momencie, więcej importujemy tylko z Niemiec.

Mechanizm powstawania podwyżek jest prosty. Ponieważ chińscy producenci muszą wydawać nawet kilkanaście procent więcej na materiały i półprodukty, logicznym wydaje się to, iż znajdzie to odbicie w cenach produktów opatrzonych napisem „made in China”. Zatem zarówno polskie firmy, które sprowadzają towar z tego azjatyckiego państwa, jak i przeciętni Polacy, muszą przygotować się na spore podwyżki.

Przypuszczalnie, skalę omawianego problemu można sobie uświadomić patrząc na półki w sklepach, metki od odzieży, czy sprzęty RTV i AGD. Znakomita większość tych produktów powstaje właśnie w Państwie Środka.

Kończąc warto podkrślić, iż chińska gospodarka staje się coraz potężniejsza i zyskuje coraz większe globalne znaczenie. Co ciekawe, są nawet tacy eksperci, którzy twierdzą, iż Chiny już dawno wyprzedziły Stany Zjednoczone.

Źródło: money.pl

Zobacz również: