obowiązkowe szczepienia

Obowiązkowe szczepienia to niezwykle gorący temat. Przeprowadzony ostatnio sondaż na ten temat dał niezywkle zastanawiające wyniki. Oto co w tej kwestii sądzą Polacy.

Obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi dzielą Polaków

Sytuacja pandemiczna w naszym kraju nie jest najlepsza. Dziś tj. 4 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 25,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem, a także o 502 zgonach z powodu COVID-19. Z tego powodu, temat obowiązkowych wakcynacji wydaje się niezwykle istotny.

Warto zwrócić uwagę, iż w Polsce nie ma obowiązku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. „To jest przede wszystkim kwestia wyboru Polaków, bo szczepienia są dobrowolne. Przygotowujemy rozwiązania, które, mam nadzieję, troszeczkę bardziej zachęcą do szczepień (…)” – tłumaczył niedawno Adam Niedzielski.

Co ciekawe, nieco inaczej sytuacja przedstawia się w niektórych europejskich państwach.
W Czechach minister Adam Vojtiech opracowuje rozporządzenie o obowiązkowym przyjęciu preparatu przez wybrane grupy ludności. W Grecji nakaz niebawem obejmie osoby po 60. roku życia. Natomiast niemieckie władze planują, aby w lutym przyszłego roku wprowadzić obowiązkowe szczepienie dla wszystkich obywateli.

W tym miejscu warto wspomnieć o sondażu na wspomniany wcześniej temat, który SW Research przeprowadziło ostatnio dla rp.pl. Niewątpliwie wyniki badania skłaniają do przemyśleń. Okazuje się, że w Polsce jest niemalże tyle samo zwolenników (43,5% badanych), jak i przeciwników (40,8% respondentów) obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Podkreślmy, iż 15,7% zapytanych osób nie ma zdania w tej sprawie.

Wyraźny wpływ wieku, miejsca zamieszkania i dochodu na poglądy

Wyniki sondażu sugerują, iż wpływ na rodzaj udzielonej odpowiedzi mogą mieć takie czynniki jak wiek, miejsce zamieszkania czy dochód respondentów. „Udział procentowy respondentów popierających obowiązek szczepień wzrasta wraz z wiekiem (32 proc. wśród najmłodszych, 52 proc. wśród najstarszych). Przymus szczepień popiera częściej niż co druga osoba (51 proc.) z dochodami przekraczającymi 5000 zł i ponad połowa (53 proc.) mieszkańców największych miast” – przekazał prezes zarządu SW Research Przemysław Wesołowski.

Na koniec wspomnijmy, iż sondaż zorganizowano wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach od 30 listopada do 1 grudnia br.  Badanie przeprowadzono na grupie 800 internautów, którzy ukończyli 18. rok życia.

Źródło: Business Insider, Twitter, Interia

Zobacz również: