nowy sposób naliczania emerytur

Emeryci muszą mieć się na baczności. Od grudnia w życie weszła istotna zmiana. Warto się z nią zapoznać, gdyż jej zignorowanie, w niektórych przypadkach, może oznaczać nawet utratę emerytury lub renty.

Oto na co muszą uważać emeryci, aby nie stracić świadczenia z ZUS

Seniorzy pobierający świadczenia z ZUS koniecznie powinni zapoznać się ze zmianami, które weszły w życie od grudnia tego roku. Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o emerytów, którzy postanowili dorobić sobie do wynagrodzeń wypłacanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodajmy, że nie ma znaczenia w jakiej formie prawnej podjęli zatrudnienie. Dodatkowe zarobkowanie może odbywać się w ramach umowy o pracę, zlecenia lub też jako działalność gospodarcza. Przepisy są dla każdej z tych sytuacji takie same.

O jakie zmiany dokładnie chodzi? Otóż od tego miesiąca zaczęły funkcjonować nowe limity dla dorabiających seniorów. Warto, aby emeryci zapoznali się z kwotami dodatkowego wynagrodzenia, których nie mogą przekroczyć. W przypadku, gdy kwota przychodu jest zbyt wysoka, najstarszym Polakom grozi zawieszenia, a nawet utrata emerytur.

Przejdźmy jednak do szczegółów. Na nowe limity muszą uważać ci, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego. Przypomnijmy, iż to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oczywiście tacy emeryci mogą dorabiać do wcześniejszych emerytur i rent. Jednak powinni pamiętać, aby nie przekroczyć określonych progów przychodów. W przypadku osób, które ukończyły już wiek emerytalny, nie obowiązują żadne limity.

O jakich kwotach mówimy? Wspomniani wyżej emeryci nie mogą zarobić więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli seniorzy zarobią między 71% a 129% ZUS zmniejszy ich emerytury. Z kolei przekraczając 130% trzeba liczyć się z zawieszeniem wypłaty świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto dodać, iż od 1 grudnia br. 70% przeciętnego wynagrodzenia wynosi 3960,20 złotych brutto. Dodajmy, iż to blisko 100 złotych więcej niż do tej pory. Co ciekawe, kwota ta zmienia się co kwartał. Z tego powodu, limity, których nie mogą przekroczyć osoby na wcześniejszych świadczeniach, są aktualizowane co 3 miesiące.

Źródło: Business Insider

Zobacz również: