Władimir Putin
Władimir Putin

Wiele już widzieliśmy i słyszeliśmy, ale ciężko znaleźć odpowiednie słowa, żeby opisać to, co w naszym odczuciu wyczynia Władimir Putin. Prezydent Federacji Rosyjskiej porozmawiał właśnie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Z jego ust w stronę Polski padło wiele cierpkich słów. Putin zwrócił się także do UE o… pomoc.

Władimir Putin oskarża Polskę i prosi UE o… pomoc

„W rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że UE powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej.” – czytamy w portalu TVP Info, który tym samym cytuje ustalenia między innymi Agencji Reutera.

W sprawie rozmowy telefonicznej, którą Putin odbył z Michelem komunikat wydał już także Kreml. Wynika z niego, że obaj panowie opowiedzieli się za koniecznością jak najszybszego rozwiązania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, w oparciu o normy międzynarodowego prawa humanitarnego. To jeszcze nie wszystko.

„Stosowanie przez polskie służby wobec migrantów gazu łzawiącego, granatów hukowych i innych środków specjalnych.” – właśnie takie zażalenie miał złożyć Władimir Putin do przewodniczącego Rady Europejskiej w sprawie polskich służb, pracujących przy polsko-białoruskiej granicy.

Obaj panowie mieli rozmawiać także na temat sytuacji we wschodniej Ukrainie. Krem zacytował to w swoim stylu. Charles Michel miał wyrazić zaniepokojenie z powodu prowokacji, jakich dopuszcza się Ukraina i które prowadzą do wzrostu napięcia w Donbasie.

Na temat rozmowy Putina z przewodniczącym Rady Europejskiej nie zabrał jeszcze głosu żaden z przedstawicieli polskiego rządu. Czy Unia Europejska odniesie się publicznie do zarzutów stawianych polskim służbom przez Władimira Putina? Nie wydaje nam się.

źródło: TVP Info, Agencja Reutera, PAP

Zobacz również: