Polska
Foto: YouTube

Bardzo niepokojące doniesienia napływają zza naszej zachodniej granicy. Niemieckie media twierdzą, że Polska nie otrzyma środków finansowych, które ma do rozdysponowania Unia Europejska. 

Polska prawdopodobnie nie dostanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy

Niemiecki „Der Spiegel” opublikował niepokojącą informację. Zdaniem dziennikarzy czasopisma, „wysoce nieprawdopodobne” jest, aby Polska i Węgry otrzymały środki z Funduszu Odbudowy w 2021 roku.

Powód? Oczywiście zarzuty jakie Unia Europejska wystosowała w specjalnym piśmie w stosunku do polskich władz. „Na dziesięciu ciasno zadrukowanych stronach Komisja podsumowuje zarzuty przeciwko Polsce. Chodzi przede wszystkim o to, że podkopana została niezawisłość sądownictwa” – podaje niemiecki tygodnik.

Autor artykułu w „Der Spiegel” przypomniał wypowiedź dyrektora generalnego Unii Europejskiej ds. budżetu Jana Koopmana. Wg dziennikarza, słowa unijnego urzędnika świadczą o tym, że Komisja Europejska będzie chciała uzyskać od Polski informacje potrzebne z punktu widzenia prowadzonego postępowania. „Niemal wykluczone wydaje się”, aby Polska i Węgry mogły w krótkim czasie wyjaśnić wątpliwości KE” – twierdzi komentator tygodnika.

Według opiniotwórczego czasopisma, Warszawa musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. „Teraz Polsce i Węgrom grożą bolesne konsekwencje finansowe, i to od razu podwójne. Z jednej strony, zainicjowany przez listy mechanizm praworządności po raz pierwszy umożliwia UE ograniczenie środków wsparcia dla krajów, których rządy podkopują państwo prawa i tym samym zagrażają właściwemu wykorzystaniu środków z budżetu UE” – przeczytamy.

Mało tego, w opinii niemieckiego dziennikarza, nasz kraj może także nie otrzymać w 2021 roku środków z tzw. Funduszu Odbudowy. „Z drugiej strony chodzi o też o wart 750 miliardów euro Fundusz Odbudowy po pandemii koronawirusa. Technicznie wypłaty nie mają wprawdzie nic wspólnego z mechanizmem praworządności, ale politycznie są bardzo powiązane. W obliczu stałych prowokacji z Warszawy i Budapesztu, uważa się, że byłoby nie do pomyślenia, by Komisja otworzyła drogę do wypłaty miliardów z Funduszu Odbudowy” – uważa „Der Spiegel”. W tym miejscu warto wspomnieć, iż chodzi o spore pieniądze. Nasz kraj wnioskował do UE o 24 miliardy euro bezzwrotnych dotacji i 12 miliardów kredytów.

Źródło: fronda.pl

Zobacz również: