śnieg

Wygląda na to, że czas szykować się na prawdziwą zimę. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie pozostawiają złudzeń. Szykują się intensywne opady śniegu. Poznaliśmy szczegóły.

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu

Z informacji przekazywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy dowiedzieć się, że śnieg zacznie sypać już w najbliższy weekend. „Spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem.” – przekazuje IMGW. W niektórych częściach Polski temperatura może znacznie spaść poniżej zera.

Portal TVP Info przypomina, że to ostatni dzwonek dla kierowców, żeby zmienić koła letnie na zimowe. Tymczasem IMGW w szczegółach przygląda się prognozowanym opadom śniegu. Wiemy, w jakich regionach i kiedy można się ich spodziewać.

„Już w piątek około południa strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południa nad obszar województw opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu.” – donosi IMGW na swojej oficjalnej stronie internetowej.

„Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze oraz woj. łódzkie po Podlasie. Miejscami będą one intensywne, lokalnie spadnie do 10 cm śniegu.” – czytamy.

W sobotę sytuacja zacznie się nieco zmieniać, a opady śniegu przesuwać. „W sobotę opady odsuną się nad północny wschód kraju, miejscami spaść może tam do 8 cm śniegu. Zrobi się też chłodniej, temperatura minimalna od -2°C do 2°C, natomiast temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, jedynie w niedzielę na wschodzie kraju do 6°C.” – donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1463475549549088769

Synoptycy przypominają, że intensywne opady deszczu będą utrudniać nie tylko warunki na drogach, ale też na chodnikach. Może być bardzo ślisko. Dlatego też uważajmy na siebie.

Jak donosi na samym końcu IMGW. Opady śniegu mogą utrzymać się nawet do poniedziałku. „Intensywne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu możliwe są również w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, tym razem w zachodniej połowie kraju. Miejscami spaść może do 10-15 cm śniegu.” – czytamy w komunikacie, opublikowanym na oficjalnej stronie instytutu.

źródło: IMGW, TVP Info

Zobacz również: