ostrzeżenie oszustwo

Niestety, ale policja donosi o kolejnej pladze oszustw, przez co narażeni jesteśmy na stratę pieniędzy czy nawet oszczędności całego życia. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z komunikatem policji, którego prezentujemy poniżej.

Nie rób tego! – ostrzega policja

Apel zamieściła Dolnośląska Policja, ale z tego, co czytamy w mediach społecznościowych, sytuacja dotyczy mieszkańców całej Polski. Niestety, jak łatwo się domyśleć, kolejny raz chodzi o oszustów, którzy czyhają na pieniądze naiwnych osób. Działania które podejmują dla zwykłego człowieka są niestety, ale coraz bardziej wiarygodne.

Wiadomość zawiera informację z prośbą o dopłatę najczęściej kilku złotych, a tymczasem z konta znikają setki a nawet i tysiące złotych. Jak to możliwe? Wszystko wyjaśnia policja. „W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y. W wiadomości podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do witryny banku, bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów.” – czytamy na stronie dolnośląskich mundurowych.

„Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padł mieszkaniec powiatu świdnickiego, który otrzymał wiadomość z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 4,92 zł. Mężczyzna oczekiwał na przesyłkę, a chcąc ją otrzymać, postanowił dopłacić brakującą kwotę. Wiadomość SMS wydawała się na tyle wiarygodna, że 40-latek kliknął w link do niej dołączony, po czym przekazał „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jego konta zamiast 4,92 zł, zniknęło aż 1000 złotych!” – podaje policja jeden z przykładów, w jaki sposób działa takie oszustwo i jak łatwo można wpaść w pułapkę.

Mundurowi zamieścili też treść przykładowej wiadomości. Od razu jednak warto wspomnieć, że rozsyłane treści mogą się różnić. Właśnie po to, żeby zmylić czujność ludzi. Niemniej zasada działania procederu oszustwa jest zawsze taka sama. Ktoś prosi nas o płatność kwoty, z którą rzekomo zalegamy – czy to za prąd, przesyłkę kurierską czy rachunek za gaz. W wiadomości jest link, który kieruje na stronę oszustów, służącą do wyłudzania danych i wykradania pieniędzy z kont niczego nieświadomych ludzi.

„Twoja paczka o numerze PL(…) wymaga dopłaty na sumę 2,87 złotych. Brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy. Prosimy uregulować należność klikając w podany link https://(…)” – czytamy treść przykładowej wiadomości sms, którą rozsyłają oszuści.

źródło: Dolnośląska Policja

Zobacz również: