Polska
Foto: YouTube

Coraz głośniej mówi się o tym, że Polska niebawem poniesie surowe konsekwencje nieprzestrzegania zasad praworządności. Komisja Europejska zrobiła bowiem kolejny krok w kierunku ukarania naszego kraju. Co to oznacza dla Polaków? 

Komisja Europejska ma wysłać listy do dwóch krajów

Przypomnijmy, iż jakiś czas temu Polska weszła w spór z Komisją Europejską. Chodzi o przeprowadzone w naszym kraju reformy sądownictwa, które zdaniem sądów europejskich są niezgodne z prawem.

Warto dodać, że w konflikcie z Komisją Europejską pozostają również Węgrzy. Tamtejszemu rządowi zarzuca się systemowe podważanie niezależnych instytucji i zezwalanie osobom bliskim rządzącej partii Fidesz na stosowanie praktyk korupcyjnych i nadużywanie funduszy UE.

Jak donoszą dziennikarze „POLITICO”, Komisja Europejska chce pod koniec tygodnia wysłać listy do Polski i Węgier. To swego rodzaju nieformalny pierwszy krok w kierunku uruchomienia mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Dodajmy, że taki mechanizm nie był nigdy wcześniej stosowany.

W korespondencji unijni urzędnicy zamierzają zawrzeć pytania dotyczące niezawisłości sądów i poszanowania prawa UE w Polsce. Poza tym, przedstawiciele KE chcą poruszyć kwestie wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji na Węgrzech. Obydwa kraje będą miały dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów. Według „POLITICO”, krok podjęty przez Komisję Europejską można odczytać jako sygnał, że ta jest gotowa do podjęcia bardziej stanowczych działań w stosunku do Polski i Węgrów.

Co grozi naszemu państwu? Otóż w najgorszym przypadku Unia Europejska pozbawi nas części środków finansowych, które przysługują krajom członkowskim. Jak na razie, Komisja nie zatwierdziła jeszcze miliardów w funduszach odbudowy po pandemii, które miały trafić do Polski. Warto podkreślić, że takie kary KE może zastosować jedynie po uzyskaniu wystarczającego poparcia Rady UE.

Na koniec podkreślmy jeszcze, iż urzędnicy UE mają konkretne żądania wobec polskiego rządu. Chodzi o szereg zmian związanych z polskim systemem sądownictwa. Ich wprowadzenie to warunek udzielenia Polsce dostępu do unijnych pieniędzy.

Źródło: Onet.pl

Zobacz również: