Andrzej Duda podpisał nową ustawę
Foto: Instagram/Jakub Szymczuk/KPRP

Nowa ustawa gwarantująca kolejne wsparcie dla polskich rodzin jest już gotowa. Brakuje tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Trzeba przyznać, że rodzice mogą być bardzo zadowoleni z najnowszych regulacji prawnych. Na ich konta może bowiem trafić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Nowa ustawa to jedno z rozwiązań Polskiego Ładu

Na biuro Andrzeja Dudy niebawem trafi dokument, na który z pewnością czeka wiele rodzin w naszym kraju. Mowa o nowej ustawie, która wprowadza tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi, rodzice mogą liczyć aż na 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Szczegóły wspomnianego rozwiązania wyjaśniła minister rodziny w rządzie Mateusza Morawieckiego. „Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Wypłacane będzie ono w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata, lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko” – tłumaczyła Marlena Maląg.

Nowa ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Niezwykle istotny jest fakt, iż dochody rodziny nie będą miały wpływu na wsparcie udzielone w ramach tzw. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Z pewnością ta informacja ucieszy beneficjentów programu.

Warto wspomnieć, iż przy okazji prac nad nową ustawą, doszło do różnicy zdań między Sejmem i Senatem. Posłowie odrzucili nawet kilkanaście modyfikacji zaproponowanych przez senatorów. Chodzi m.in. o postulowane przez Senat poprawki dotyczące możliwości składania w formie papierowej wniosków o przyznanie świadczenia.

Na koniec warto dodać, iż to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługą Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Podobnie jak w przypadku innych programów wspierających polskie rodziny, rodzice będą musieli złożyć stosowny wniosek o jego przyznanie. „Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w przeszłości wielokrotnie udowadniał, że jest dobrze przygotowany do tego rodzaju przedsięwzięć” – przekazała szefowa resortu rodziny.

Źródło: money.pl

Zobacz również: