Rezolucja w sprawie aborcji w Polsce przyjęta 11 listopada 2021. Parlament Europejski przegłosował, znaczną większością, jej przyjęcie. Wygląda na to, że akcja „Ani jednej więcej” osiągnęła sukces, Europa bowiem wzywa polski rząd do zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet”. PE wydał w tej sprawie specjalny komunikat.

Uchwała przyjęta dziś przez Parlament Europejski to konsekwencja podniesienia licznych protestów w Polsce po śmierci ciężarnej 30-latki. Izabela, której wizerunek znany jest już wielu Polakom z banerów aktywistów, zmarła na sepsę po tym jak lekarze odmówili dokonania aborcji, która miała kobiecie uratować życie. Specjaliści mięli czekać z ratunkiem na obumarcie płodu z powodu ograniczeń legalizacji aborcji w kraju.

Po odejściu Izabeli w Polsce wybuchła kolejna fala protestów, również pod wodzą Strajku Kobiet. Co więcej powstała też specjalna akcja pod hasłem „Ani jednej więcej” mająca na celu zwrócenie uwagi na ten problem. Akcję zwieńczono częściowym sukcesem, bowiem sprawą zainteresował się Parlament Europejski.

PE: Rezolucja ws. aborcji w Polsce przyjęta

Dziś, 11 listopada poznaliśmy wynik głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Polsce. Rezolucję przyjęto znaczną większością głosów. 373 europosłów głosowało za przyjęciem uchwały, 124 było przeciw, wstrzymało się natomiast 55 głosujących.

W wyniku przyjęcia uchwały przez Parlament wydano specjalny komunikat do polskiego rządu. W jego treści czytamy, iż PE wzywa Polskę „do zapewnienia, że już żadna kobieta w Polsce nie umrze z powodu tego restrykcyjnego prawa”. Polski rząd wzywany jest także do „podjęcia działań w celu dekryminalizacji aborcji, w tym usunięcia przepisów dot. aborcji z kodeksu karnego, tak aby wyeliminować ryzyko efektu mrożącego wobec lekarzy i lekarek w Polsce”.

Sam dokument rezolucji zawiera aż 29 punków. Wezwanie Polski do zmiany sytuacji w sprawie aborcji to jeden z głównych jego punktów. Kolejne zakładają jednak dalsze działania Europy, także o szerszym zakresie. W sprawie Polski miałaby się także wypowiedzieć Rada Europy.

źródło: rmf24.pl, polsatnews.pl

Zobacz również: