bank pieniądze
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Klienci trzech popularnych w Polsce banków powinni się mieć na baczności. Zalecana jest czujność i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W najgorszym wypadku posiadacze kont internetowych mogą się bardzo mocno zdziwić. 

Banki regularnie są celem ataku cyberprzestępców

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega klientów banków przed oszustami. Osoby korzystające z bankowości elektronicznej powinny wykazać się szczególną rozwagą i czujnością podczas logowania do e-konta.

Niestety, od kilku miesięcy przestępcy coraz śmielej i chętniej korzystają z metody ataku „na fałszywy panel logowania”. Czynią to, aby wyłudzić dane, których użyją później do logowania, oraz kody SMS, które są niezbędne do zalogowania się do aplikacji bankowej. Posiadając te informacje mają nieograniczony dostęp do bankowości mobilnej.

Do tej pory cyberoszuści podszywali się pod mBank, Bank Pekao S.A. czy Alior Bank. Jednak Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego alarmuje, iż oszuści wzieli sobie na celownik kolejne banki. Można zatem spodziewać się, że niebawem pojawią się kolejne próby wyłudzenia danych.

Wspomniany Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego podał na swoim koncie Twitter, które instytucje mogą stać się celem ataku cyberprzestępców.

Specjaliści portalu dobreprogramy radzą, aby przed zalogowaniem do panelu bankowości elektronicznej, upewnić się, że znajdujemy się na właściwej stronie logowania. Jest to istotne, gdyż zdarza się, iż cyberprzestępcy wykorzystują chociażby sponsorowane wyniki wyszukiwania na daną frazę w wyszukiwarce Google. Krótko mówiąc, zwracajmy uwagę na to, w co klikamy.

Warto wspomnieć o jeszcze innym sposobie wykorzystywanym przez oszustów. Otóż jest nim przesyłanie do klientów banków niebezpiecznego linku przez wiadomość e-mail, lub na portalach ogłoszeniowych. Najczęściej przestępcy udają zainteresowanie zakupem lub sprzedażą jakiegoś produktu. Następnie pytają o to w jakim banku posiadamy konto.

Źródło: dobreprogramy.pl, Twitter

Zobacz również: