kolejki pod bankami

Banki przeżyły dzisiaj prawdziwe oblężenie. Pod ich siedzibami ustawiały się olbrzymie kolejki. Niektórzy ludzie przyszli jeszcze wczoraj i pod placówkami spędzili całą noc. Jedno jest pewne. Takiej sytuacji jeszcze nigdy nie było w naszym kraju. Co takiego wywołało tak ogromne zainteresowanie Polaków?

Banki uruchomiły sprzedaż wyjątkowych monet i banknotów

Niewątpliwie taka informacja może wywołać konsternację. Otóż kilkaset osób stało całą noc pod poznańskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego. Podobna sytuacja miała miejsce w innych polskich miastach. Tłumy ludzi ustawiały się przed siedzibami banków. Wszystkim przyświecał jeden cel.

Mianowice chodzi o zakup kolekcjonerskich banknotów oraz monet z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. To właśnie dziś tj. 9 listopada, wyjątkowy środek płatniczy z podobizną byłego prezydenta pojawił się w sprzedaży w niektórych polskich bankach.

We wspomnianym Poznaniu, niektórzy chętni ustawili się w kolejce już poprzedniego dnia. Część osób koczowała pod siedzibą NBP już od godziny 22:00 w poniedziałek. Jak widać determinacja zdobycia banknotu była tak duża, że nie straszna im była zimna noc pod gołym niebem. Mało tego, osoby te nie mają wątpliwości, że było warto się poświęcić. „Ja stałem od ok. 23.30. Jeszcze nigdy aż tyle wcześniej się nie ustawiałem. Jestem zadowolony, bo udało mi się zdobyć ten banknot” – wyznał 22-letni Jakub Gracz. „Będę próbował jeszcze w internecie. Chciałbym mieć ich kilka, bo wtedy mogę się wymieniać z innymi kolekcjonerami na takie, których jeszcze nie mam” – wyjaśnił młody kolekcjoner.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podobna sytuacja miała miejsce również w przypadku innych oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Warto podkreślić, iż tak wielkich tłumów pod bankami przy emisji kolekcjonerskich banknotów i monet nigdy jeszcze nie było.

Na koniec warto powiedzieć co nieco o kolekcjonerskim środku płatniczym, który wzbudził tak ogromne zainteresowanie. Otóż dostępna jest złota moneta o nominale 500 złotych oraz banknot o nominale 20 złotych. Na każdej z nich umieszczono wizerunek tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na banknocie i monecie odnajdziemy także Order Orła Białego i Pałac Prezydencki w Warszawie. Natomiast na drugiej stronie widnieje Muzeum Powstania Warszawskiego, Solidarność, Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu i strajkujący tłum w Stoczni Gdańskiej.

Źródło: Instagram, Fakt

Zobacz również: