Aleksander Kwaśniewski

Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawia się temat roszczeń żydowskich i ich ewentualnej zapłaty przez Polskę. Teraz głos niespodziewanie zabrał były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksander Kwaśniewski. Polityk Lewicy zaskoczył, ale i, nie ma co ukrywać, zbulwersował wielu.

Odważne słowa Aleksandra Kwaśniewskiego o roszczeniach żydowskich

W szerokim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Aleksander Kwaśniewski odniósł się do roszczeń żydowskich w sprawie mienia bezspadkowego. Choć sam w przeszłości wetował ustawę reprywatyzacyjną, to teraz udzielił, można rzec, że zaskakującego wywiadu.

„Nie może być tak, że przyjmujemy ustawę, o której nie rozmawiamy na drodze dyplomatycznej ani z Amerykanami, ani z Izraelem, ani z innymi krajami, gdzie diaspora żydowska jest odpowiednio silna, np. Francją, Belgią itd.” – zaczął Kwaśniewski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

„Mamy tak zmienione granice, tak zniszczone mienie podczas wojny i straciliśmy tylu obywateli, że wejście w proces reprywatyzacji de facto oznacza niekończący się spór i kłótnie. Wiem, że jest to bardzo bolesne i nie do końca fair wobec tych, którzy to mienie stracili. Gdy decydowałem o tym problemie, Polska była jeszcze na bardzo wielkim dorobku.” – tłumaczy się z podjętych za jego prezydentury decyzji, po czym przechodzi do, w oczach niektórych dość zaskakującego stwierdzenia.

Dziś Polska jest na tyle bogata, że można rozpatrzyć wariant drugi, np. rodzaj symbolicznej odpłaty.” – wypalił Aleksander Kwaśniewski. Niektórzy są zaszokowani tym, że Polacy, zdaniem Kwaśniewskiego powinni płacić roszczenia żydowskie, innych z kolei zbulwersowało stwierdzenie, że „Polska jest na tyle bogata”. W komentarzach w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy informujące o stale rosnącym długu publicznym. Są też jednak tacy, którzy w całej rozciągłości zgadzają się z Aleksandrem Kwaśniewskim. Komentarz zostawiamy Wam.

źródło: Rzeczpospolita, wmeritum.pl, propolski.pl

Zobacz również: