GIS czekolada wycofana

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) informuje o wycofaniu z obrotu popularnej w Polsce czekolady. W próbkach produktu znaleziono zakazany na terenie Unii Europejskiej tlenek etylenu.

Popularna czekolada wycofana z obrotu. GIS podjął odpowiednie kroki

Co jakiś czas do mediów trafiają informacje od Głównego Inspektoratu Sanitarnego o obecności w żywności zakazanego na terenie Unii Europejskiej tlenku etylenu. Tak samo było i tym razem. Szkodliwą substancję wykryto w dwóch partiach czekolady z kurkumą, imbirem oraz cytryną.

Wszystko za sprawą Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. RASFF wysłało do GIS informacje, że do niektórych partii czekolady Happy Edition Curcuma Ginger Lemon, produkcji Bio Benjamin z Bułgarii, wykorzystano sproszkowany imbir, zanieczyszczony tlenkiem etylenu. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z firmą Eko-Wital, która jest odpowiedzialna za czekoladę w Polsce długo nie czekali.

Nazwa produktu: Benjamissimo Happy Edition Curcuma Ginger Lemon 60g
Nazwa produktu wg systemu Eko-Wital: Czekolada wegańska HE z kurkumą, imbirem i cytryną BIO 60 g., Kod EAN: 3800500804996
Numery partii: 21147, 21161
Data minimalnej trwałości: 27.05.2022, 10.06.2022
Producent: Bio Benjamin Ltd
Dystrybutor: Eko – Wital Sp. z.o.o., ul. Staniewicka 5, 03-310 Warszawa

„Firma Eko-Wital, która zdecydowała o wycofaniu czekolady, wprowadzonej do obrotu. GIS zaleca, aby nie spożywać produktów objętych tym ostrzeżeniem.” – informuje portal money.pl. Tlenek etylenu generalnie stosowany jest jako środek grzybobójczy a także bakteriobójczy. Wykazuje właściwości rakotwórcze. To dlatego stosowanie go w żywności na terenie Unii Europejskiej jest surowo zakazane. A jego wykrycie, powoduje natychmiastowe wycofanie produktów z obrotu. Dlatego też, warto zastosować się do komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego i nie spożywać wskazanego w ostrzeżeniu publicznym produktu.

źródło: money.pl, GIS, PAP

Zobacz również: