prognoza pogody

Badacze z projektu KLIMADA „Opracowanie i wdrożenie strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu” dotarli do zaskakujących wniosków. Okazuje się, że prognoza pogody dla Polski w niedalekiej przyszłości może zaskoczyć wiele osób. Czy będziemy musieli zmagać się z piekielnym skwarem i temperaturami rzędu +45 stopni Celsjusza? Na to wygląda.

Nie mają wątpliwości. Tak wygląda prognoza pogody dla Polski

„Temperatura w Polsce ma dziś osiągnąć prawie 45 st. C. Wszystko to przy palącym słońcu…”. – tak dziennikarze portalu Onet charakteryzują jeden z letnich dni w 2050 roku w Polsce. To właśnie prognoza pogody, z którą za niespełna trzy dekady będziemy musieli zmagać się w naszym kraju.

Wszystko za sprawą głęboko podążających zmian klimatu. „Po pewnym zwolnieniu ocieplenia w najbliższym dziesięcioleciu, później czeka nas dalszy gwałtowny wzrost temperatury, przy jednoczesnym spadku liczby dni z pokrywą śnieżną.” – zauważają dziennikarze, przyglądający się badaniom.

Okazuje się także, że potworne słońce i diabelskie temperatury nie będą jedynym problemem, z jakim przyjdzie się zmierzyć Polakom w przyszłości. Kolejny to gwałtowne deszcze. Ich skutki mogą być katastrofalne. Hydrolodzy spekulują w najbliższych dekadach coraz więcej podtopień i co gorsza – potężnych powodzi.

Co prawda, w najbliższych latach zmiany mają nie być jeszcze widoczne, a zmiany klimatu mają wyhamować. Prognoza pogody za kilkadziesiąt lat wskazuje jednak, że wszystko wróci i to nie ze zdwojoną, ale ze zwielokrotnioną siłą. „Za oknem, zamiast soczystej zieleni, wypalona trawa i zżółkłe liście, które już zaczęły opadać z drzew. Branża energetyczna w weekend wydała ostrzeżenia przed blackoutem. Między innymi przez popularne klimatyzatory i samochody elektryczne pobór energii na co dzień jest tak duży, że w każdej chwili w naszych domach może zabraknąć prądu. Przez suszę elektrownie mają problem z chłodzeniem.” – to czarna wizja naukowców, która niestety, ale może okazać się rzeczywistym scenariuszem. Oby jednak tak nie było, bo trudno sobie wyobrazić życie właśnie w takich warunkach…

źródło: Onet.pl, IMGW, Klimada.mos.gov.pl

Zobacz również: