fot.: Jakub Szymczuk/KPRP - źródło: Kancelaria Prezydenta RP/Twitter

Mazurek Dąbrowskiego ulegnie zmianie za sprawą ministrów Prawa i Sprawiedliwości? Na stole pojawił się projekt ustawy resortu kultury zakładający zmiany, nie tylko w hymnie państwowych, ale wszystkich i w pozostałych narodowych Rzeczpospolitej. Czy jest się czego obawiać?

Projekt ustawy mówiącej o tych wszystkich zmianach został opublikowany na rządowej stronie we wtorek, 5 października 2021 roku. Jak się okazuje modyfikacje dotyczące symboli narodowych nie mają być drastyczne – przynajmniej w przypadku godła i flagi RP. Ma to na celu wprowadzenie jednolitych wzorów tych symboli, które mają być zgodne ze współczesnymi technikami drukarskimi czy graficznym.

„Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej (…)” – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Nieco inaczej sytuacja maluje się, jeśli chodzi hymn. Mazurek Dąbrowski miałby być zmodyfikowany, jednak nie mają być to zmiany bezpośrednio wpływające na tekst. Ustawa przewiduje zamianę kolejności poszczególnych zwrotek. Tym sposobem hymn nie miałby zaczynać się od słów „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę (…)” jak to było do tej pory. Gdyby ustawa ta weszła w życie Polacy podczas odśpiewania hymnu zaczynaliby słowami „Jak Czarniecki do Poznania (…)”.

Mazurek Dąbrowskiego zmieniony? Skąd pomysł ustawy?

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, iż Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu motywuje te zmiany chęcią powrotu do korzeni. Bowiem tak, jak wygląda zaproponowana przez PiS zmiana, tak też pierwotnie brzmiał tekst hymnu, który napisał Józef Wybicki. Co więcej tę zmianę mięli już dawna proponować muzykolodzy. Proponowana ustawa miałby zastąpić miejsce dotychczasowej regulacji z 1980 roku. Ustawa jest obecnie na etapie konsultacji publicznych, co zapisano na oficjalnej stronie rządu.

„(…) Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim” – można przeczytać w projekcie ustawy.

źródło: Radiozet.pl/gov.pl

Zobacz również: