szczepionki

Wielu ludzi wciąż waha się, czy przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Mają głównie na względzie obawy o skutki uboczne trzeciej dawki. Właśnie w tej sprawie pojawił się szczegółowy raport i widzimy w nim znaczące różnice.

Jakie są skutki uboczne trzeciej dawki? Poznaliśmy najczęstsze z nich

Jak wynika z raportu, które przekazały amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób, skutki uboczne trzeciej dawki są znacząco lżejsze od powikłań po pierwszej dawce i bardzo podobne do skutków ubocznych drugiej dawki szczepionki. CDC wymieniła najczęstsze z nich.

Najczęściej pojawiające się powikłania w przypadku trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi to: ból i opuchlizna w miejscu szczepienia, gorączka oraz bóle głowy. Dlatego, że właśnie takie objawy zgłasza największa liczba pacjentów, która już przyjęła trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Badanie trwało od połowy sierpnia do połowy września, a dawkę przypominającą szczepionki koncernu Pfizer lub Moderna przyjęły osoby o osłabionej odpowiedzi układu odpornościowego. Przeanalizowano 12 600 przypadków.” – czytamy w portalu Interia.pl, który powołuje się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej.

Wiadomo też, jak procentowo wypadają przeanalizowane skutki uboczne trzeciej dawki. Aż 79,4% osób, które otrzymało trzecią dawkę, zgłaszało ból lub opuchliznę w miejscu wstrzyknięcia. 74,1% osób zgłosiło gorączkę i ból głowy. Z pewnością wyniki nie są zaskakujące. Dlatego, że z takim skutkami mieliśmy już do czynienia w przypadku pierwszej, a przede wszystkim, drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Większość zgłaszanych reakcji było łagodnych bądź umiarkowanych i przemijających. Najczęściej zgłaszano je dzień po przyjęciu szczepionki.” – donoszą amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób.

Jak widać, warto zatem przyjąć szczepionkę przypominająca. Korzyści z jej przyjęcia, zdaniem naukowców, są nieporównywalnie wyższe, niż ewentualne, najczęściej drobne powikłania poszczepienne.

źródło: Interia, PAP

Zobacz również: