emeryci

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trwają przygotowania do wypłaty 14. emerytury. Świadczenie wyniesie 1250,88 zł i emeryci otrzymają je w listopadzie. Problem jednak w tym, że część seniorów może poczuć się zagubiona. W ostatnim czasie do mediów dochodzą coraz częstsze informacje o niespodziewanych telefonach. ZUS postanowił wszystko wziąć w swoje ręce i wyjaśnia, o co chodzi.

Czy ZUS wydzwania do seniorów w sprawie 14. emerytury?

Otóż nie. Robią to oszuści, którzy próbują podszywać się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie oferując pomoc przy wypełnianiu wniosku o 14. emeryturę. ZUS apeluje, żeby ignorować takie telefony. Nie podawać swoich danych, a jednocześnie każdą próbę oszustwa zgłosić do najbliższej jednostki policji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy rozmawiamy z pracownikiem ZUS, można skontaktować się z właściwym oddziałem i tam zweryfikować naszego rozmówcę.

Część osób może poczuć się zagubiona i dać się nabrać oszustom. Część emerytów już pewnie to niestety zrobiła. Choć wierzymy, że liczba poszkodowanych osób jest jak najmniejsza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wypłata 14. emerytury nie jest uzależniona od złożenia żadnego wniosku. „Chciałbym przestrzec, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem” – przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski.

„Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.” – czytamy na łamach portalu Super Express, który przygląda się całej sprawie.

Przypominamy więc, że 14. emerytura zostanie wypłacona bez składania jakiegokolwiek wniosku. Otrzymają ją wszyscy seniorzy, którym na dzień 31 października 2021 przysługuje prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie. Są to: renty, emerytury, renty socjalne oraz świadczenia przedemerytalne. Pełną kwotę 14. emerytury otrzymają osoby ze świadczeniem podstawowym, które nie przekracza 2900 złotych brutto. Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”.

źródło: Super Express, PAP

Zobacz również: