oszustwo

Co rusz słyszy się o oszustach, którzy grasują, próbując wykorzystać naiwność Polaków i obecną pandemiczną sytuację. Nikt jednak nie przypuszczał, że przyjdzie im do głowy aż takie oszustwo, w którym będą posiłkować się rzekomą kwarantanną. Do coraz większej liczby Polaków trafiają wiadomości sms z podejrzanym tekstem i groźnym linkiem. Bądźcie czujni. Nie dajcie się nabrać.

Dostałeś sms-a z kwarantanną? To oszustwo

Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego możemy przeczytać ostrzeżenie, dotyczące rozsyłanych do Polaków i Polek wiadomości. Chodzi o rzekome skierowanie na 10-dniową kwarantannę. W rzeczywistości jest to kolejna próba wyłudzenia danych osobowych czy haseł do naszych kont bankowych. „Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości.” – apeluje GIS.

Jednocześnie Inspektorat Sanitarny wyraźnie zaznacza, że nigdy nie wysyłał ani też nie będzie wysyłał jakichkolwiek wiadomości, zawierających link do strony internetowej. To klasyczna metoda działania oszustów. Dlatego, nigdy nie klikajcie w podejrzane odnośniki.

Ostrzeżenie pojawiło się także na stronie CSIRT KNF. Sytuacja jest bardzo poważna, bo jak można zauważyć w mediach społecznościowych, coraz więcej Polaków skarży się na otrzymywanie podobnych wiadomości. Treść może być identyczna jak na powyższym przykładzie, ale też nieco odbiegać od niej. Zasada działania jest zawsze jednak taka sama. Treść wiadomości ma zachęcić odbiorcę do kliknięcia w podejrzany link.

https://twitter.com/CSIRT_KNF/status/1441083684795387906

To nie pierwsze tego typu oszustwo. Już wcześniej, cyberprzestępcy próbowali atakować na „nieopłaconą paczkę” czy „nieopłacony rachunek za gaz bądź prąd”, gdzie wysyłali link do błyskawicznej płatności, która rzekomo miała zapobiec odcięciu mediów. Za każdym razem wszystko to prowadzi do wyłudzenia danych osobowych bądź danych do logowania do bankowości elektronicznej. Nie klikajcie w podejrzane linki, bowiem w najgorszym przypadku możecie stracić wszystkie pieniądze.

źródło: GIS, Twitter, media

Zobacz również: