zarobki lekarzy i pielęgniarek

Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował, jak wyglądają zarobki lekarzy i pielęgniarek w Polsce. Statystykom wnikliwie przyjrzeli się dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej oraz portalu Interia.pl. Skrót najważniejszych informacji publikujemy w naszym tekście. I co tu dużo ukrywać, część kwot po prostu zwala z nóg.

Jakie są zarobki lekarzy i pielęgniarek w naszym kraju?

Od razu warto zaznaczyć, że zarobki lekarzy i pielęgniarek w roku 2021 czy 2020 były jeszcze wyższe, niż opublikowane w poniższych statystykach. Wszystko przez dodatki pandemiczne. Dlatego też, Polski Instytut Ekonomiczny zdecydował się na opublikowanie danych za 2019 rok. Kwoty i tak robią piorunujące wrażenie.

Zanim przejdziemy do konkretnych liczb, warto też zauważyć, że widać wyraźnie różnice w podziale na płeć. Więcej zarabiają mężczyźni. Kolejne różnice mają miejsce ze względu na wiek i staż pracy. Najmniej zarabiają młodzi lekarze.

„25 tys. zł brutto wynoszą średnie zarobki lekarzy; pielęgniarek ponad trzy razy mniej – 7,6 tys. zł.” – czytamy w portalu Interia.pl. Polski Instytut Ekonomiczny opublikował także bardziej szczegółowe dane. Okazuje się także, że około 28% lekarzy zarabia powyżej 25 000 zł brutto za miesiąc swojej pracy.

„Wyraźne różnice widać w podziale na płeć (mężczyźni zarabiają więcej), ale także w podziale na wiek. Zgodnie z przewidywaniami mniej zarabiają młodzi lekarze. Mediana zarobków tych przed 29 r.ż., czyli najczęściej przed specjalizacją, wynosiła ok. 9 tys. zł. Najlepszymi przychodami mogły się pochwalić osoby między 50 a 64 r.ż. W przypadku lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych najwyższe zarobki notowano w grupie wiekowej 40-49 lat, a najniższe w grupie 65 i więcej lat. Z kolei wśród diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów największą medianą przychodów również mogły pochwalić się osoby z grupy wiekowej 40-49, ale już najniższą, podobnie jak u lekarzy, cechowała się najmłodsza grupa wiekowa (29 i mniej lat).” – informuje portal Interia.pl.

Przypomnijmy, że na niedawno zakończonym Forum Ekonomicznym w Karpaczu zapowiedziano przeznaczenie dodatkowych 700 milionów złotych na polskie szpitale. Dzięki temu dyrektorzy placówek będą mogli zapewnić lekarzom i pielęgniarkom podwyżki. Łącznie do ochrony zdrowia ma trafić 1,2 mld złotych.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Interia.pl

Zobacz również: