Nie żyje aktor Adam Baumann
Wikimedia

Smutne informacje obiegły cały polski świat rozgrywki i kultury. Nie żyje Adam Baumann. To znany aktor, który zapisał się na kartach pamięci poprzez odegranie ponad 130 różnych ról.

Zmarł Adam Baumann. Nie żyje aktor, uwielbiany przez wszystkich

Polska Agencja Prasowa (PAP) i portal o2.pl informują o śmierci Adama Baumanna. O tym, że nie żyje aktor potwierdzili także jego bliscy. Baumann zmarł w wieku 73 lat. Na swoim koncie zapisał ponad 130 różnych ról teatralnych.

Aktor związany był z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. „To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…” – piszą jego znajomi. I to prawda. Z Teatrem w Katowicach związany był od ponad 40 lat, a swoje pierwsze kroki w aktorstwie stawiał już pięć dekad temu.

„Grał Sajetana Tempe w „Szewcach”, Salieriego w „Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w „Cydzie”, Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w „Pigmalionie”, Horodniczego w „Rewizorze”, Publiusza w „Marmurze”, Papkina w „Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w „Fantazym”, Księdza w „Weselu”, Sganarela w „Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w „Hałdach”, Fortunata Korzenia w „Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w „Intrydze i miłości”, Vladimira w „Czekając na Godota”, Karmazyna w „Wyzwoleniu”, Ojca w „Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu „Ubu, słowem Polacy”.” – wylicza część z jego ról portal o2.pl. Oczywiście nie sposób wspomnieć o wszystkich postaciach, w które wcielił się Adam Baumann. Zwłaszcza, że jak wyliczyli dziennikarze, było ich aż ponad 130! Niesamowite!

Wieść, że nie żyje aktor poruszyła nie tylko świat teatru, ale też filmu. „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Piłkarski poker”, „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba” oraz „Wojaczek”. – to część telewizyjnych hitów, w których grał Adam Baumann.

Za swoją wieloletnią działalność i uznanie w środowisku został doceniony wieloma wyróżnieniami. Otrzymał Złoty, Srebrny oraz Brązowy Krzyż Zasługi. Ponadto na szyi Adama Baumanna zawisł Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Sprawdź również: Kolejne poruszające wyznanie Ewy Krawczyk. „Wszyscy się domyślają”.

źródło: PAP, o2.pl

Zobacz również: