Prezydent Andrzej Duda

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce możemy mieć w Polsce kolejny dzień wolny od pracy. O wszystkim zadecyduje Prezydent Andrzej Duda, na którego biurko trafi stosowny wniosek. Wiadomo, który dzień miałby być nowym dniem wolnym od pracy.

Czy Prezydent Andrzej Duda podpisze wniosek?

Wygląda na to, że już niebawem, kalendarz dni wolnych w Polsce może się poszerzyć o jeden. Wszystko za sprawą wniosku, jaki otrzyma w najbliższy poniedziałek Prezydent Andrzej Duda. Głowa Państwa dostanie stosowne pismo od przedstawicieli wielkopolskich instytucji samorządowych. Wystąpią oni do prezydenta o ustalenie nowego dnia wolnego od pracy na 27 grudnia.

Ma ono upamiętniać Powstanie Wielkopolskie, które trwało w latach 1918-19.” – donosi portal Business Insider. To największy na terenie zaborczym zryw niepodległościowy. Zakończony został zwycięstwem. Prezydent Andrzej Duda, który ostatnio zanotował dość śmieszną wpadkę, prawdopodobnie podpisze wniosek. Ze słów przekazywanych przez inicjatorów tego pomysłu jasno wynika, że ma on duże poparcie społeczne. Dlatego też wnioskodawcy liczą, że Andrzej Duda szybko podpisze wniosek i jeszcze w tym roku doczekamy się 27 grudnia jako dnia wolnego od pracy.

Warto przypomnieć, że obecnie mamy w Polsce 13 dni wolnych od pracy. Są to zarówno święta państwowe, jak i kościelne. „Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.” – czytamy na łamach rzeczonego przez nas źródła.

Inicjatorzy pomysłu zgromadzili ponad 7 tysięcy podpisów popierającym ustanowienie 27 grudnia dniem wolnym od pracy. Ponadto pod wnioskiem podpisało się około 160 różnych jednostek samorządu terytorialnego.

„Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.” – przypomina Business Insider.

Z pewnością w poniedziałek dowiemy się więcej. Być może Prezydent Andrzej Duda nie podejmie jeszcze decyzji, ale z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powinniśmy usłyszeć jakiś komentarz.

źródło: Business Insider, Onet

Zobacz również: