tvp sondaż
fot. Marcin Makowski, Twitter

Twitter wręcz płonie z czerwoności po materiale, który został wyemitowany w głównym wydaniu Wiadomości TVP. Okazuje się, że w pewnym momencie na ekranach telewizorów pojawił się sondaż z wręcz gigantycznym poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości. Problem jednak, że część widzów dopatrzyła się czegoś, co ich zdaniem nie powinno mieć miejsca.

Burza po tym, co pokazały Wiadomości TVP

Całą dyskusję rozpętał dziennikarz Wirtualnej Polski, Marcin Makowski. Zamieścił on zdjęcie ekranu telewizora, na którym widać główne wydanie Wiadomości TVP i krótki podpis „jaki wspaniały sondaż”. Choć Makowski nie napisał wprost, co miał na myśli, to internauci szybko wyłapali, o co może chodzić.

Na Twitterze rozgorzała się spora dyskusja. Część internautów zauważa, że pytanie zadane w sondażu jest mało precyzyjne, a wyniki prezentowane w sposób taki, jakoby przedstawiały poparcie dla partii politycznych. Wiadomości TVP przez część opinii publicznej oskarżane są o sprytną, lecz nieuczciwą manipulację. Ocenę pozostawiam państwu.

W rzeczywistości w badaniu pytano o to, „która partia najlepiej rozumie zwykłego obywatela?”. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z 38% głosami, zdecydowanie deklasując Koalicję Obywatelską i Polskę 2050 Szymona Hołowni, które poszły mniej więcej przysłowiowo łeb w łeb.

https://twitter.com/makowski_m/status/1427328061729607680

Część internautów zastanawia się także, kim jest „zwykły obywatel”? W komentarzach pojawiły się memy, które przedstawiają „zwykłych obywateli”. Tymczasem dzisiaj został opublikowany też, można rzec, konkurencyjny sondaż, wykonany przez Kantar. Wskazał on, że sytuacja Prawa i Sprawiedliwości robi się coraz bardziej nieciekawa. Dlaczego?

Otóż dlatego, że na partię Jarosława Kaczyńskiego według badania Kantar chce głosować już tylko 26% pytanych. Prawo i Sprawiedliwość zostało dogonione przez Platformę Obywatelską, która w badaniu Kantar dysponuje takim samym poparciem. Warto zaznaczyć, że sondaż został przeprowadzony na zlecenie… Platformy Obywatelskiej. „I bądź tu mądry” – można tylko zacytować klasyka.

  1. Nie żyje 8 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert
  2. Pracodawcy na celowniku rządu. Koniec płacenia „pod stołem”?
  3. Dwie osoby wypadły z samolotu. Przerażające nagranie krąży po Internecie

Zobacz również: