źródło: youtube

Niemalże od początku wprowadzenia szczepionek w Polsce toczy się dyskusja, który preparat jest najlepszy. Zdania są podzielone do tego stopnia, że część osób rezygnuje ze szczepionki danej firmy, aby poczekać na inną. Tym razem głos postanowił zabrać znany lekarz i odpowiedział na pytanie: która szczepionka przeciwko koronawirusowi jest najlepsza?

Bartosz Fiałek odpowiada na pytanie o najlepszą szczepionkę

Portal medonet.pl, który jest częścią Onetu od początku swojej działalności skupia się wokół tematu zdrowia Polaków. Naturalnie więc, w ostatnim czasie sporo miejsca na wskazanym portalu jest poświęcone tematowi czy to koronawirusa czy szczepionek przeciwko koronawirusowi. Tym razem dziennikarze postanowili porozmawiać ze znanym lekarzem Bartoszem Fiałkiem, który w dobie pandemii zyskał gigantyczną rozpoznawalność w internecie.

„W Polsce dostępne są obecnie cztery szczepionki przeciw COVID-19. To preparaty Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Johnson & Johnson. Czy któraś z nich jest lepsza niż inne? Którą wybrać? O opinię zapytaliśmy lekarza, dr. Bartosza Fiałka.” – czytamy w zajawce materiału.

„Osoby szczepiące się przeciw COVID-19 chciałyby wiedzieć, który spośród dostępnych preparatów jest najlepszy. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednak prosta.” – odpowiada wspomniany lekarz, który po chwili rozwinął swoją myśl.

„Problemem jest już sama definicja terminu „najlepsza”. Jakie cechy ma spełniać taka szczepionka – najlepiej chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2, wywoływać najmniej poważnych i ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych? A może „najlepsza” szczepionka to taka, po której do zakażenia nadal może dojść, jednak przebieg choroby jest łagodny i pacjent nie wymaga hospitalizacji? Czy „najlepszą” szczepionką jest ta, która nie będzie wymagać podania dawki przypominającej lub szczepień nie będzie trzeba powtarzać cyklicznie?” – dopowiada Bartosz Fiałek.

„Najskuteczniejsza szczepionka to ta, która ma najwyższe efficacy (najlepiej na poziomie 100 proc.), ale też najlepsze effectiveness, czyli najniższe NNV. Najniższą liczbę osób, które należy zaszczepić, żeby tego jednego przypadku COVID-19 uniknąć. Mamy więc tak jakby dwie skuteczności, z czego druga jest zmienna. W związku z tym nie jesteśmy w stanie powiedzieć, która szczepionka będzie najlepsza, bo to tak naprawdę cały czas będzie się zmieniać. To dynamiczne zjawisko. Wiemy natomiast, że każda dostępna obecnie w Polsce szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna i bezpieczna. Są skuteczne wobec nowych wariantów SARS-CoV-2, chronią przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19, również przed ciężkimi powikłaniami czy zgonem. Nie ma więc sensu wybierać.” – dodaje Fiałek w dalszej części wspomnianego wywiadu.

źródło: Medonet.pl

Zobacz również: