wirus wykradziony z laboratorium

Skutki tego, co zrobiła pracownica pewnego laboratorium mogły być naprawdę tragiczne. Kobieta wyniosła fiolki z wirusem poza swoje miejsce pracy. Ustalono, co chciała z nim zrobić.

Wirus miał trafić do nielegalnego obrotu

Z pewnością w laboratoriach, zwłaszcza tych, gdzie badane są groźne wirusy, powinni pracować godni zaufania i odpowiedzialni ludzie. Tymczasem to, co wydarzyło się w Państwowym Instytucie Biotechnologii w Kijowie pokazuje, że czasem jest wprost odwrotnie.

Pracownica instytutu bezprawnie wyniosła fiolki z niebezpiecznym wirusem poza mury laboratorium. Następnie przechowywała je w lodówce w swoim mieszkaniu. W trakcie późniejszego przeszukania lokum okazało się, iż kobieta ukradła aż siedem fiolek z wirusem. Co ciekawe, złodziejka twierdziła, że w probówkach nie ma szczepu Newcastle. Badania ekspertów pokazały jednak, że kłamała.

Co dokładnie znajdowało się w probówkach? Otóż był to szczep choroby Newcastle. Wirus ten jest niezwykle groźny dla ptaków. Świadczą o tym chociażby ostatnie wydarzenia w naszym kraju. To właśnie Newcastle jest odpowiedzialny za tzw. pomór rzekomy drobiu. W laboratorium był przechowywany w związku z pracami nad szczepionką.

Niewątpliwie niedopowiedzialna pracownica naraziła na szkodę instytut. Państwowy Instytut Biotechnologii w Kijowie stracił około 111 tysięcy hrywien, czyli w przeliczeniu na złotówki mniej więcej 15 tysięcy złotych.

Z jakiego powodu Ukrainka wyniosła wirusa z laboratorium? „Kobieta była pracownicą Państwowego Naukowo-Kontrolnego Instytutu Biotechnologii na Ukrainie. Fiolki z wirusami choroby Newcastle wyniosła nielegalnie z pracy, kiedy kończył się jej kontrakt” – tłumaczy rzeczniczka kijowskiej prokuratury miejskiej Nadija Maksymec. Natomiast przedstawiciel biura prokuratora generalnego przekazał, iż złodziejka zamierzała sprzedać Newcatle na czarnym rynku.

Źródło: Fakt, PAP, Ukraińska Prawda

  1. Matka zapomniała o dziecku. Niemowlę omal nie zginęło. „Idiotka nie zasługuje na dziecko”
  2. Przed nami niespokojna sobota. IMGW wydaje alerty meteorologiczne niemalże dla całego kraju
  3. Mocna deklaracja Kukiza. „Będę głosował tak, jak sobie Prawo i Sprawiedliwość zażyczy”

Zobacz również: