źródło: YouTube/radiosud.pl

Od razu wyjaśnijmy, że przedmiotem tak niespodziewanie dużej dyskusji okazał się być teatrzyk wystawiany w przedszkolu. Placówka w Kępnie udostępniła film z wydarzenia w mediach społecznościowych, w tym na YouTubie.

Film opublikowano wczoraj, a w odniesieniu do subskrypcji kanału o nazwie radiosud.pl, których liczba równa się nieco ponad 2 tys., to wyświetleń jest naprawdę dużo. Od wczoraj bowiem nagranie obejrzało ponad 62 tys. internautów. Nie trzeba więc chyba mówić jak dużym zainteresowaniem – praktycznie z dnia na dzień – cieszyło się nagranie. No właśnie, ale czy autor nagrania faktycznie tak się miał z czego cieszyć?

Rasizm w przedszkolnym teatrzyku?

Według wielu przedstawienie pt. „murzynek Bambo” jest rasistowskie. Co więcej według wielu dorośli, którzy wzięli udział w przedstawianiu zostali oskarżeni o uczenie dzieci złych nawyków i szerzenie stereotypów.

W przedstawieniu grapa osób podczas recytacji popularnego wierszyku „Murzynek Bambo” tańczą w rytm charakterystycznych bębnów. Co więcej mają twarze pomalowane na czarno, a także ubrani są w charakterystyczne stroje stylizowane na spódniczki z trawy.

Co prawda komentarze pod filmem zostały zablokowane. Są dostępne natomiast opinie chociażby użytkowników Facebooka. Wniosek nasuwa się jeden

„Przykro mi, że dorośli nie są świadomi, jak szkodliwe i obraźliwe jest ich zachowanie”.

    „Boi się że się wybieli… – chociaż ten fragment mogliście sobie darować. Jeżeli tak uczymy tolerancji gratuluję…”.

„Brawo dla Przedszkola w Kępnie, wierszyk jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego”.

„Dorośli myślą zupełnie inaczej jak dzieci! Wszyscy 40-60latkowie znają ta czytanie!”.

Dodajmy, że wiersz „Murzynek Bambo” autorstwa Juliana Tuwima ukazał się w 1935 roku. Wówczas jeszcze społeczny dialog na temat rasizmu czy tolerancji praktycznie nie istniał. Co jednak nie zmienia faktu, że wiersz ten jest częścią polskiej kultury. A jakie Ty masz zdanie? Czy faktycznie może mieć to zły wpływ na najmłodszych?

źródło: o2.pl

Zobacz również: