Henryk Samsonowicz
Na zdjęciu Henryk Samsonowicz, Youtube Uniwersytet Warszawski

Smutna wieść ze świata nauki. Nie żyje były minister edukacji, prof. Henryk Samsonowicz. Wiadomość przekazał Polsat News, a potwierdził Uniwersytet Warszawski, z którym Samsonowicz był związany.

Nie żyje prof. Henryk Samsonowicz. To były minister edukacji

„W piątek zmarł Henryk Samsonowicz, profesor historii związany z Uniwersytetem Warszawskim i minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W styczniu profesor skończył 91 lat.” – czytamy na łamach internetowego wydania Polsat News.

Henryk Samsonowicz był jednym z najbardziej znanych historyków. Jego specjalizacją była historia średniowiecza. Od 1980 roku zaangażowany był w działalność NSZZ „Solidarność”. Był też rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, a tę zaszczytną funkcję pełnił do 1982 roku.

W przeszłości uczestniczył także w obradach Okrągłego Stołu. Henryk Samsonowicz był także pierwszym ministrem edukacji III RP w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. To za jego kadencji w resorcie nauki wprowadzono lekcję religii do szkół oraz wycofano postkomunistyczne podręczniki. Można więc śmiało rzecz, że Samsonowicz doprowadził do poważnej transformacji w szkołach.

Prof. Samsonowicza na Twitterze pożegnała była prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. „Zmarł profesor Henryk Samsonowicz – mój Rektor w czasie pierwszej „Solidarności”, Minister Edukacji Narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. RIP.” – napisała krótko.

Michał Kozłowski przypomniał na Twitterze, że prof. Henryk Samsonowicz został odznaczony Orderem Orła Białego.

Wybitnego historyka i pierwszego w historii III RP ministra edukacji pożegnał także dziennikarz Tomasz Lis. „Wybitny historyk, nauczyciel, człowiek demokratycznej opozycji” – wspomina zmarłego Lis.

źródło: Polsat News, Uniwersytet Warszawski

Zobacz również: