źródło fot.: YouTube

Trwająca kadencja Andrzeja Dudy będzie już tą ostatnią. Choć do końca prezydentury Dudy jeszcze trochę czasu, media już snują teorie co do nowych planów Prawa i Sprawiedliwości. Mają szykować się spore przetasowania w partii. Jak czytamy w serwisie Wirtualnej Polski realnym kandydatem na zwalniające się stanowisko ma być Mateusz Morawiecki.

Podczas ostatniego wywiadu dla WP z byłą dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UW prof. Ewa Marciniak analizowała możliwe skutki przetasowań w Prawie i Sprawiedliwości. W oparciu o słowa Jarosława Kaczyńskiego wysunęła dość ciekawe wnioski.

[irp]

Mateusz Morawiecki na prezydenta RP?

Taki wniosek pojawił się w mediach po wywiadzie dla Radia Polskiego, którego udzielił Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał bardzo chwalić rząd Mateusza Morawieckiego. Tym samym przekreślił on wszelkie dyskusje na temat zmiany szefa rządu.

Z drugiej  jednak strony – jak czytamy w Wirtualnej Polsce – może być to też zapowiedzią dalszej drogi kariery politycznej Morawieckiego. Ale to też może być zapowiedź innej płaszczyzny kariery politycznej dla premiera: kandydowania w wyborach prezydenckich – tak analizuje tę sytuację prof. Ewa Marciniak w programie „Newsroom WP”. Według prof. Marciniak prezes Kaczyński wciąż ma zaufanie do Mateusza Morawieckiego. Co więcej „inwestuje w niego politycznie” – zaznacza.

[irp]

Kto ewentualnie na wakat?

Według prof. Marciniak prezes Kaczyński dostrzega potencjał w obecnej Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i jej rosnącej pozycji.

 Marszałek Sejmu była podczas podpisywania nowego porozumienia liderów Zjednoczonej Prawicy, to sygnał, że czeka ją dalsza kariera polityczna (…). Teraz Witek będzie twarzą programów społecznych PiS, potem poprowadzi intensywną kampanię i być może szykowana jest dla niej rola premiera – mówiła prof. Ewa Marciniak.

[irp]

Zobacz również: