foto: Andrzej Duda/Instagram

Z 2 na 3 maja obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W związku z tym prezydent Andrzej Duda dodał na swoim twitterowym profilu wpis. W Internecie post głowy państwa wywołał niemała dyskusję, a to za sprawą pomyłki. We wpisie Andrzej Duda miał pomylić słowo.

Niedzielny wpis prezydenta Dudy zaowocował licznymi odwołaniami na Twitterze. Ponadto sporo komentarzy – wcale niepochlebnych – przytaczano w kolejnych mediach. W czym tak naprawdę tkwi pomyłka? Internauci zwrócili uwagę na słowo „rezurekcja”.

    Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska. „Tobie Polsko” – czytamy we wpisie prezydenta Dudy.

[irp]

Pomyłka Andrzeja Dudy wzbudziła dyskusję

Jak spostrzegli internauci we wpisie Andrzeja Dudy pomylono rezurekcję z insurekcją. W prawidłowej wersji powinno znaleźć się to drugie. Jak twierdzi rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który natychmiast zareagował na całą sytuację, forma użyta przez prezydenta jest jak najbardziej prawidłowa.

https://twitter.com/spychalski_b/status/1388785603483947014?s=20

Jak piszą m.in, dziennikarze wprost.pl; słowniki i powszechna praktyka wskazują co innego. Na ten temat wypowiedziało się także kilku innych dziennikarzy. Między innymi Przemysław Szubartowicz. Nie trudno przyznać, iż jego komentarz do delikatnych nie należały.

    Pan Duda we wpisie na Twitterze pomylił insurekcję z rezurekcją. A w życiu konstytucję z autokracją – czytaliśmy we wpisie Przemysława Szubartowicza.

źródło: Twitter, wprost.pl, o2.pl

[irp]

Zobacz również: