źródło fot. PAP/Leszek Szymański

Profesor Andrzej Horban w wywiadzie dla TVN24 zapowiedział kiedy możemy się spodziewać luzowania obostrzeń w zakresie branży gastronomicznej i hotelarskiej. Profesor podał konkretny termin, możliwy do zrealizowania przez rząd.

Podczas programu „Rozmowa Piaseckiego” stacji TVN24 prof. Andrzej Horban zapowiedział, że „luzowanie obostrzeń w gospodarce rozpocznie się prawdopodobnie w maju”. Zapytany o konkretną datę podjęcie kroków rządu w stronę normalności odparł: „15 powiedzmy z ostrożności procesowej”. Mowa była w tym o otwarciu całej gospodarki, w tym hoteli, restauracji, pubów czy szkół.

„Na początku trzeba będzie zacząć otwierać aktywności w tych województwach, gdzie jest mniej zakażeń. Wszyscy zawsze dopominali się o coś, co nazywa się regionalizacją. Najwyższa pora zgodzić się z nimi” – stwierdził w rozmowie.

Profesor Horban tłumaczy skąd taka ocena

Główny doradca premiera ds. Covid-19 ocenił, że to maj, będzie miesiącem znaczącym dla pandemii. Jego zdaniem wówczas zanotujemy odpowiedni spadek spadek liczby zachorowań i zgonów.

Jak tłumaczył ma być to wynikiem m.in. szczepień oraz wzrostu liczby osób, które już covid-19 przeszły. „Pod koniec maja możemy notować około dwóch, trzech tysięcy nowych zakażeń dziennie” – stwierdził.

Dodał również, że około końca maja możemy się spodziewać rezygnacji z obowiązku noszenia maseczki na świeżym powietrzu.

Horban o czwartej fali koronawirusa

W rozmowie z Konradem Piaseckim profesor Horban wypowiedział się na temat ewentualnej 4. fali koronawirusa. Zaznaczył, że to czy ona będzie zależy m.in. od nas samych. „Zależy od szczepień, od zachowania społeczeństwa, od tego jak dużo osób przechorowało” – tłumaczył.

„Może unikniemy czwartej fali jesiennej, co najmniej tak dużej wtedy, kiedy dużo osób przechoruje. Niestety to właśnie widzimy – 40 proc. społeczeństwa już przechorowało koronawirusa i jeszcze trochę przechoruje. Pozostałe osoby powinny być zaszczepione. Jeżeli zostaną zaszczepione, to szanse na to, że Covid-19 zacznie nam dominować i demolować życie społeczne na jesieni są w tym momencie małe. Jeżeli połowa osób się nie zaszczepi, to ta połowa będzie chorowała prawdopodobnie na jesieni i będziemy mieli powtórkę z rozrywki” – sumował prof. Andrzej Horban.

źródło: Radio Zet

Zobacz również: