Michał Dworczyk
Maciej Kulczyński, PAP

Przed momentem zakończyła się wspólna konferencja Michała Dworczyka i rzecznika rządu Piotra Muellera. Poznaliśmy na niej odpowiedź na pytanie o przedłużenie obowiązujących do 9 kwietnia obostrzeń a także nowe, interesujące szczegóły programu szczepień przeciwko koronawirusowi.

Na tę konferencję czekała cała Polska

Śmiało można tak stwierdzić, że na dzisiejszą, wspólną konferencję rzecznika rządu Piotra Muellera oraz będącego pełnomocnikiem rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka czekała cała Polska. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali odpowiedzi na pytanie, co dalej z obowiązującymi aktualnie do 9 kwietnia obostrzeniami.

Dworczyk i Mueller podczas konferencji mówili jednak nie tylko o obostrzeniach, ale większość jej czasu poświęcili szczepieniom. I tutaj, telewidzowie mogli usłyszeć kilka ciekawych informacji.

Jeżeli chodzi o obostrzenia, które na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi i tydzień po nich, wprowadził Mateusz Morawiecki, Piotr Mueller przyznał, że dalsze decyzje poznamy na dniach. „Decyzje w sprawie obostrzeń będą jutro albo w czwartek.” – oznajmił rzecznik rządu, co jasno oznacza, że nawet w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin możemy być świadkami konferencji Adama Niedzielskiego i Mateusza Morawieckiego. Dziennikarzom jednak już udało się ustalić, czego możemy się spodziewać.

Według nieoficjalnych doniesień różnych redakcji, rząd planuje przedłużyć aktualnie obowiązujące obostrzenia co najmniej o tydzień. Tak by jeszcze bardziej stłamsić trzecią falę koronawirusa.

Z kolei Michał Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej skoncentrował się na temacie szczepień, czyli de facto tym, za co bezpośrednio odpowiada. Jeszcze raz zaapelował do wszystkich o rozsądne podejście do szczepionek i powtórzył, że wszystkie zakupione przez polski rząd preparaty są bezpieczne. „Nie przewidujemy możliwości wybierania szczepionki. Można zapytać konsultanta, jaką szczepionką dany punkt dysponuje. Wszystkie szczepionki są skuteczne i bezpieczne.” – tłumaczy Michał Dworczyk. Przyznał także, że prawdziwe przyspieszenie tempa szczepień może nastąpić w drugim kwartale tego roku.

„Jeśli chodzi o szczepienie w aptekach, zakładach pracy, punktach drive-thru, to planowane jest to na drugi kwartał. Precyzyjne informacje o terminach podamy w najbliższych tygodniach.” – oznajmił Michał Dworczyk.

źródło: inf. własna, TVP Info, TVN24, mat. prasowe

Zobacz również: