Warszawski Sąd Rejonowy wymierzył karę 15 tysięcy złotych dla Adama „Nergala” Darskiego za obrazę uczuć religijnych. Wokalista grupy Behemot ma również pokryć wszystkie koszty postępowania sądowego. Nergal jednak złożył sprzeciw, tym samym nie przyznaje się do zarzutów.

To poseł Dominik Tarczyński, który uznał zachowanie Adam „Nergala” Darskiego za „obleśne i obrzydliwe” złożył zawiadomienie do prokuratury. Sprawa – jak wspomnieliśmy – dotyczy obrazy uczuć religijnych.
Sprawę muzyka prowadzi Sąd Rejonowy Warszawa–Mokotów. Wcześniej prokuratura okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciw Adamowi Darskiemu. Ten w wyraził zgodę na publikację danych osobowych – co m.in. tłumaczy fakt, iż nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Oskarżenie dotyczy dokładnie 4 osób, których uczucia religijne miał obrazić Darski stawiając but na wizerunku Matki Boskiej.
[irp]

Adam „Nergal” Darski – decyzja sądu

„Nergal skazany na 15.000 zł grzywny i 3.453 zł kosztów za obrazę uczuć religijnych przez znieważenie obrazu NMP – napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. Opublikował również zdjęcia „zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą”.

„W duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści” – stwierdził mec. Kwaśniewski.

[irp]

Dodajmy, że prokuratura powołała biegłego z zakresu religioznawstwa. To jednak nie skłoniło muzyka do przyznania się do winy. Co więcej odmawia on składania wyjaśnień. Ponadto powiedział, iż nie wiedział o wyroku warszawskiego sądu.

„Z opinii płynie jednoznaczny wniosek, że stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych” – wyjaśniał prokurator.

Jacek Potulski będący adwokatem Darskiego poinformował, iż już dziś złożył sprzeciw wobec wyroku. „Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania” – tłumaczył mecenas Potulski.

[irp]

źródło: TVP Info

Zobacz również: