Czy podatek cukrowy faktycznie zadziałał według planu rządu? CMR podaje, iż sprzedaż napojów gazowanych faktycznie spadła.

Podatek cukrowy stał się jednym z pierwszych tematów omawianych już w ubiegłym roku. Internet nie odpuszczał, sceptycy się odezwali, zaś sieć zalała fala ironicznych memów sugerujących absurd wprowadzanego projektu.

W sieci również zrobiło się głośno po tym jak jedna z polskich firm znalazła nietypowy sposób na obejście podwyżki cen z uwagi na rzeczony podatek. To wywołało koleją falę dyskusji, a i poprawiło nieco humory Polaków. [CZYTAJ WIĘCEJ W TYM TEMACIE].

Faktem jednak jest, że wzrost cen napojów wysokosłodzonych podwyższyła się i to zauważalnie. W niektórych przypadkach nawet niemal o 50%. Z uwagi na to, że kwestia ceny za napój słodzony wciąż zamyka się w granicy kilku złotych temat szybko ucichł. To jest z koli następstwem sporej dawki głosów części społeczeństwa, która mocno krytykowała wyolbrzymienie sprawy.

Podatek cukrowy – dane CMR

Według danych CMR spadek kupna napojów gazowanych w Polsce spadła już w pierwszych tygodniach stycznia. Przypomnijmy, iż podatek cukrowy wszedł wraz z rozpoczęciem roku 2021.

Co ciekawe żadnych konkretnych danych na temat spadku sprzedaży w sieci jednak nie udaje się znaleźć. A ty, co tym sądzisz? Czy faktycznie podwyżka cen napojów wysokosłodzonych wpłynęła na codzienne zakupy Polaków?

Zobacz również: