Bartosz Węglarczyk, którego wizerunek większości Polaków kojarzy się ze śniadaniówki TVN opublikował mocną wypowiedź na temat wolnych mediów w Polsce.

Jak wspomnieliśmy Węglarczyk w Polsce głownie kojarzony jest z programem Dzień Dobry TVN, Który jeszcze do 2016 roku prowadził wraz z Kingą Rusin. Dziennikarz jednak na koncie ma dużą pulę współprac, m.in. Gazetą Wyborczą czy znanym programem Milionerzy. Doceniony Nagrodą im. Kazimierza Dziewanowskiego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za artykuł „Przez pięć kręgów”.

Jednak jest on obecnie przede wszystkim redaktorem naczelnym portalu Onet.pl, gdzie regularnie publikuje dla działu Opinie.

[irp]

Bartosz Węglarczyk o wolnych mediach w Polsce

„Polski rząd przechodzi do kolejnej fazy zamykania ust tym mediom, których nie kontroluje. Teraz postanowił zabrać im pieniądze i chce zrobić to w sposób najbardziej bezczelny z możliwych — pieniądze odebrane w majestacie prawa wolnym mediom pójdą na media prorządowe”. Tak czytamy w artykule Węglarczyka już na samym wstępie.

Dziennikarz wspomina, iż branża prywatnych – w wielu rozumieniu wolnych – mediów „ledwo zipie” w dobie pandemii. Mowa tu przede wszystkim o cięciu pensji i redukowaniu stanowisk. A co więcej teraz czeka ją kolejny „kop od polskiego rządu”. A wszystko rozbija się o właśnie powstały projekt ustawy narzucający nowy podatek na media. Jak dodaje Węglarczyk zrealizowanie tej właśnie koncepcji postawi polskie media pod ścianą. A ponadto utrudni już i tak ciężkie do realizacji działanie w dobie covid-19.

„Rząd chce z tego podatku uzyskać w tym roku co najmniej 700 mln zł, czyli dokładnie tyle, ile w tym roku kosztować ma nas przekop Mierzei Wiślanej”.

„W projekcie ustawy minister finansów ujawnia bowiem, że jedna trzecia pieniędzy zebranych z tytułu tego podatku posłuży do finansowania rządowej propagandy” – tłumaczy wzburzony dziennikarz.

[irp]

[irp]

źródło: Onet.pl

Zobacz również: