rząd a pomysł narodowej kwarantanny
Narodowa kwarantanna nie wszystkim się podoba

Wprowadzenie „narodowej kwarantanny” przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wywołało sporo kontrowersji. Przypomnijmy, że ukryty lockdown ma wejść w życie w dniach 28 grudnia – 17 stycznia włącznie. Zapowiedzieli to wspólnie Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski. Problem w tym, że wielu ekspertów prawa, a także cenionych prawników zauważa, że jest to działanie sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i ogranicza swobodę przemieszczania się obywateli. Zaskakującą opinię w tej sprawie wyraził teraz jeden z senatorów PiS. To pokazuje, że w sprawie „narodowej kwarantanny” w obozie władzy nie ma jedności. Czy rząd wycofa się ze swojego pomysłu?

Co dalej z narodową kwarantanną? Senator PiS ma sporo wątpliwości

Polacy są podzieleni w sprawie tzw. narodowej kwarantanny. Część obywateli popiera rząd za skuteczną i zdecydowaną walkę z pandemią koronawirusa. Jednak druga część wręcz puka się po głowach. Co za tym idzie, nie chce godzić się na ograniczanie swobód obywatelskich. W tym drugim tonie wypowiadają się też prawnicy, którzy mówią, że wprowadzenie zakazu przemieszczania się w Sylwestra bez wprowadzenia jednocześnie któregoś ze stanów nadzwyczajnych jest sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Oliwy do ognia dodał senator PiS. Czy rząd wycofa się ze swojego pomysłu?

[irp]

Jan Maria Jackowski z PiS przytacza opinie prawników. „Według wielu konstytucjonalistów tego typu ograniczenie naszej wolności wymaga wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i tylko w takiej sytuacji można ograniczyć przemieszczanie się ludzi” – mówił w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej Jackowski.

Kolejne zdanie, które wypowiedział w obecności kamer odkryły jego poglądy na ten temat. Choć Jan Maria Jackowski nie przyznał tego wprost, to trudno nie zauważyć, że nie zgadza się z decyzją Mateusza Morawieckiego.

Senator PiS pyta Morawieckiego na jakiej podstawie wprowadza zakaz przemieszczania się

„Na jakiej podstawie prawnej będzie to wprowadzone? Rozumiejąc konieczność wprowadzenia pewnych obostrzeń sanitarnych, państwo musi działać w oparciu o przepisy prawa. Stosowne ustawy” – pyta senator PiS w piśmie, które skierował do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego.

[irp]

To wyraźnie pokazuje, że Zjednoczona Prawica nie jest wcale jednomyślna w sprawie wprowadzenia „narodowej kwarantanny”. Co to może oznaczać? Choć z pewnością, póki co nic nie wskazuje na to, by Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski wycofali się ze swojego pomysłu, to wobec silnych nacisków, mogą zostać postawieni pod ścianą. Dlatego też, możliwymi scenariuszami wydają się być rezygnacja z zakazu przemieszczania się, albo wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Jest też oczywiście trzeci wariant, że Morawiecki i Niedzielski wbrew partyjnym tarciom i opiniom konstytucjonalistów, pozostaną przy swoim.

[irp]

Zobacz również: