rząd a pomysł narodowej kwarantanny
Narodowa kwarantanna nie wszystkim się podoba

Wprowadzenie „narodowej kwarantanny” przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wywołało sporo kontrowersji. Przypomnijmy, że ukryty lockdown ma wejść w życie w dniach 28 grudnia – 17 stycznia włącznie. Zapowiedzieli to wspólnie Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski. Problem w tym, że wielu ekspertów prawa, a także cenionych prawników zauważa, że jest to działanie sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i ogranicza swobodę przemieszczania się obywateli. Zaskakującą opinię w tej sprawie wyraził teraz jeden z senatorów PiS. To pokazuje, że w sprawie „narodowej kwarantanny” w obozie władzy nie ma jedności. Czy rząd wycofa się ze swojego pomysłu?

Co dalej z narodową kwarantanną? Senator PiS ma sporo wątpliwości

Polacy są podzieleni w sprawie tzw. narodowej kwarantanny. Część obywateli popiera rząd za skuteczną i zdecydowaną walkę z pandemią koronawirusa. Jednak druga część wręcz puka się po głowach. Co za tym idzie, nie chce godzić się na ograniczanie swobód obywatelskich. W tym drugim tonie wypowiadają się też prawnicy, którzy mówią, że wprowadzenie zakazu przemieszczania się w Sylwestra bez wprowadzenia jednocześnie któregoś ze stanów nadzwyczajnych jest sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Oliwy do ognia dodał senator PiS. Czy rząd wycofa się ze swojego pomysłu?

ZOBACZ!  Ważny polityk jednak opuszcza Platformę Obywatelską. Zwrócił się do Donalda Tuska

Jan Maria Jackowski z PiS przytacza opinie prawników. „Według wielu konstytucjonalistów tego typu ograniczenie naszej wolności wymaga wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i tylko w takiej sytuacji można ograniczyć przemieszczanie się ludzi” – mówił w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej Jackowski.

Kolejne zdanie, które wypowiedział w obecności kamer odkryły jego poglądy na ten temat. Choć Jan Maria Jackowski nie przyznał tego wprost, to trudno nie zauważyć, że nie zgadza się z decyzją Mateusza Morawieckiego.

Senator PiS pyta Morawieckiego na jakiej podstawie wprowadza zakaz przemieszczania się

„Na jakiej podstawie prawnej będzie to wprowadzone? Rozumiejąc konieczność wprowadzenia pewnych obostrzeń sanitarnych, państwo musi działać w oparciu o przepisy prawa. Stosowne ustawy” – pyta senator PiS w piśmie, które skierował do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego.

ZOBACZ!  Ewakuacja szkoły w polskim mieście. Uczniowie przewiezieni do szpitala

To wyraźnie pokazuje, że Zjednoczona Prawica nie jest wcale jednomyślna w sprawie wprowadzenia „narodowej kwarantanny”. Co to może oznaczać? Choć z pewnością, póki co nic nie wskazuje na to, by Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski wycofali się ze swojego pomysłu, to wobec silnych nacisków, mogą zostać postawieni pod ścianą. Dlatego też, możliwymi scenariuszami wydają się być rezygnacja z zakazu przemieszczania się, albo wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Jest też oczywiście trzeci wariant, że Morawiecki i Niedzielski wbrew partyjnym tarciom i opiniom konstytucjonalistów, pozostaną przy swoim.

ZOBACZ!  Nowy sondaż wyborczy. Wiadomo jaka jest przewaga PiS

Zobacz również: