Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński, fot. Prawo i Sprawiedliwość

Wydawać się mogło, że Prawo i Sprawiedliwość znajduje się u progu politycznego upadku. Pandemia koronawirusa wstrząsnęła zaufaniem do rządu, a późniejsze protesty wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego wręcz je zburzyły. Tak przynajmniej się wydawało. Nic jednak bardziej mylnego. Jarosław Kaczyński i PiS mają powody do optymizmu. Najnowszy sondaż wskazuje, że poparcie dla jego partii wzrasta i to bardzo mocno.

Prawo i Sprawiedliwość „odkuwa” się w sondażach

Pierwsze, nazwijmy to, popandemiczne sondaże, a także badania opinii publicznej po Strajku Kobiet wskazywały, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości leci gwałtownie w dół. Teraz jednak wszystko się odwróciło, a PiS znów zyskuje w sondażach.

Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia. Sondaż IBRiS dla Onetu wskazał, że co trzeci Polak chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość. To zdecydowany wzrost w stosunku do niedawnego sondażu Kantar, który pokazał poparcie dla PiS na poziomie 25%. Co ciekawe, jeszcze bardziej optymistyczny dla Zjednoczonej Prawicy jest sondaż Instytutu Badań Pollster, mówiący o rekordowym, nawet 40% poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości.

[irp]

Wszystko to wskazuje, że Kaczyński odbudowuje zaufanie twardego elektoratu. Politolodzy zastanawiają się jednak dlaczego tak się dzieje. Zwłaszcza w czasie, kiedy rząd nie ma najlepszych opinii, a gospodarka jest w rozsypce. Jedną z hipotez jest brak alternatywy dla Prawa i Sprawiedliwości. Skłócona i podzielona między sobą opozycja nie jest w stanie na dłuższy okres przechwycić elektoratu PiS-u.

Takie opinie zgadzałyby się z wynikami sondażu IBRiS dla Onet. Platforma Obywatelska zanotowała kolejny spadek poparcia – o ponad dwa punkty procentowe – i obecnie chęć głosowania na partię dowodzoną przez Borysa Budkę wyraziło 22,3% respondentów. Swoje wyniki ustabilizował Ruch Szymona Hołowni Polska 2050, który w sondażu IBRiS uzyskał wynik 11%. Kolejne miejsca zajęły: Lewica 7,1%; PSL 6,1%; Konfederacja 4,9% oraz co ciekawe… Agrounia z wynikiem 2%.

[irp]

[irp]

 

Zobacz również: