Niemcy krytykują Polskę

Wielu Polaków będzie wściekłych. Niemcy kolejny raz odnieśli się krytycznie do wydarzeń, które mają miejsce w naszym kraju. Tym razem pod lupę wzięto Orlen i jego ostatni zakup – przejęcie spółki Polska Press, która jest właścicielem sieci portali i gazet w całym kraju.

Niemcy znów komentują sytuację w Polsce

Niemiecka prasa znów odniosła się do wydarzeń w Polsce. Tym razem publicysta „Der Spiegel” wziął pod lupę Orlen, który mocno ruszył na zakupy i przejął gazety i portale niemieckiego wydawnictwa od spółki Polska Press. Jego słowa nie spodobają się jednak milionom Polaków.

[irp]

Zakupy Orlenu, a konkretnie przejęcie sieci portali i gazet od spółki Polska Press wywołały sporo emocji. Choć polski rząd, jak zapowiadał, rozpoczął repolonizację mediów, to kompletnie przeciwna jest temu opozycja. Jasno mówi, że Prawo i Sprawiedliwość robi zamach na wolność słowa. Politycy opozycji zastanawiają się, które pozycje będą następne – Rzeczpospolita, a może Fakt?

Niemcy na łamach „Der Spiegel” bardzo krytycznie ocenili to, co dzieje się w Polsce. Wystarczy spojrzeć na to, co napisał jeden z publicystów.

[irp]

„Należy przyjąć, że niemiecki wydawca dokładnie wiedział, w czyje ręce oddaje swoje publikacje. Tym samym stał się współwinny tego, że pod rządami PiS, Polska coraz bardziej oddala się od demokracji” – czytamy w „Der Spiegel”

Publicysta niemieckiej gazety zgadza się z nawiązaniem do „Orbanizacji” mediów. Jego zdaniem analogiczna sytuacja dzieje się bowiem na Węgrzech, gdzie Viktor Orban i jego rząd kontrolują ponad 90% mediów. Wkrótce, zdaniem dziennikarza „Der Spiegel” podobna sytuacja może czekać nas w Polsce.

Wielu Polaków jest wściekłych na tę publikację w „Der Spiegel”. Zauważają, że Niemcy powinni zająć się swoimi wewnętrznymi sprawami, a nie wtrącać do spraw polskich. Politycy opozycji wydają się być jednak zadowoleni, że kolejny raz, ktoś, chce rozstrzygać polskie sprawy poza naszym krajem.

źródło: Money.pl, Der Spiegel

[irp]

Zobacz również: