Mateusz Morawiecki

Stało się. Od 1 stycznia 2021 roku w życie wejdą nowe podatki, które zapłaci każdy z nas. Mateusz Morawiecki nie ugiął się nawet, wiedząc, że spora część Polaków straciła przez pandemię swoje oszczędności, źródła dochodów czy wręcz walczy o przetrwanie w tym trudnym czasie.

Jakie podatki od nowego roku przygotował Mateusz Morawiecki?

Jak informuje portal Super Express, dzięki nowym podatkom, budżet państwa zostanie zasilony dodatkowymi miliardami złotych. Zapewne pomoże to Prawu i Sprawiedliwości w dalszej realizacji sztandarowych programów socjalnych. Szkoda tylko, że kolejny raz ucierpią, a jakżeby inaczej, kieszenie podatników. Sprawdź listę wszystkich nowych podatków, które od nowego roku szykuje PiS.

[irp]

Co tu dużo ukrywać, najwięcej kontrowersji budzi podatek cukrowy, który obejmie napoje słodzone. Producent Coca-Coli już oszacował, że wskutek jego wprowadzenia, wszystkie napoje bezalkoholowe mogą zdrożeć wkrótce nawet o 30 procent! Sam Mateusz Morawiecki przekonuje, że podatek ma charakter prozdrowotny, aby Polacy ograniczyli spożywanie słodzonych napojów. Jeżeli dopatrywać się dobrych stron tego podatku, to na pewno nie będziemy ich szukać w drenowaniu kieszeni podatników, ale pozytywem jest chociażby to, że pieniądze z podatku cukrowego zasilą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oprócz podatku cukrowego, rząd od nowego roku szykuje także podatek od tzw. „małpek”, czyli napojów alkoholowych, których objętość nie przekracza 300 ml.

Jeżeli myśleliście, że to już wszystko, to nie. I jeszcze po stokroć nie, nie i nie. Mateusz Morawiecki i rząd PiS zacierają ręce także na kolejne sektory gospodarki. 

Kolejne podwyżki i nowe podatki w 2021 roku, śmiać się czy płakać?

Po nowym roku zapłacimy więcej także za prąd, a wszystko wskutek wejścia w życie opłaty mocowej. O ile pieniądze z podwyżki mają zostać skierowane między innymi na budowę nowych elektrowni, to ciężko pogodzić się z kolejnym drenowaniem kieszeni podatnika. „Każde gospodarstwo domowe zapłaci około 120-150 zł więcej za prąd w skali roku” – wylicza Super Express.

[irp]

No to lecimy dalej. Wzrośnie także opłata za abonament radiowo-telewizyjny. Abonament RTV od 2021 roku kosztował będzie miesięcznie nie 22,70 zł jak do tej pory, a 24,50 zł. Jak mówią, grosz do grosza i zbiera się kokosza.

„Dobrych” informacji jest jeszcze więcej. Polacy z zarejestrowaną działalnością gospodarczą zapłacą wyższy ZUS. Według szacunków ekspertów, może on wzrosnąć o około 20 złotych miesięcznie.

Jakby tego było mało, nad Polakami zawiśnie także podatek od deszczu i danina od psa (130,30 zł rocznie). „W przypadku przeciętnego domu z garażem wynieść może ok. 900 zł rocznie, mieszkania zaś 700 zł” – wylicza „deszczowy podatek” portal wsieci24.pl. 

Jak mawiał Benjamin Franklin – „w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki”. W przypadku Polski – także nowe podatki.

[irp]

źródło: mat. prasowe, Super Express, wsieci24.pl

Zobacz również: