pilne

Wszyscy zastanawiają się, do czego są zdolni Władimir Putin oraz Aleksandr Łukaszenka. Przywódcy Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi odbyli rozmowę telefoniczną, a Putin zadeklarował wszelką pomoc dla Łukaszenki w celu utrzymania bezpieczeństwa. Wszystko wygląda na to, że pierwsze kroki zostały już poczynione. Ich owoce będziemy mogli zobaczyć w ciągu najbliższych kilku godzin.

Aleksandr Łukaszenka wpadł na nowy pomysł, podsunął mu go Władimir Putin?

  • Aleksandr Łukaszenka może liczyć na wsparcie Władimira Putina praktycznie w pełnym zakresie potrzeb
  • Prezydent Białorusi nie czeka i przystępuje do działania, na ulicach pojawią się tłumy jego zwolenników?
  • Skandaliczne szczegóły tego planu, czy maczał w tym palce także Putin?

Wśród niezależnych, białoruskich dziennikarzy krążą opinie, że Władimir Putin zasugerował Aleksandrowi Łukaszence organizację wielkich wieców poparcia, które miałyby przeciwstawić się demonstrantom i stonować agresywne nastroje społeczne.

Ile w tym prawdy, ciężko spekulować. Prawdą jest jednak, że takie wiece się odbędą, ale przerażające jest zupełnie coś innego. Aleksandr Łukaszenka zdaniem Andżeliki Borys, która jest Prezesem Związku Polaków na Białorusi, zmusza Białorusinów do obecności na demonstracji poparcia dla jego osoby.

Dotyczy to zwłaszcza pracowników budżetówki, którymi Łukaszence wydaje się, że będzie najłatwiej sterować. „W razie odmowy grozi zwolnienie z pracy” – napisała na swoim Twitterze cytowana przez nas Andżelika Borys. Niewątpliwie, po tych informacjach Białoruś zamarła. Ludzie kolejny raz mogą obawiać się o swoje bezpieczeństwo, tym razem także finansowe.

Jak widać na pojawiających się w ostatnim czasie zdjęciach i nagraniach wideo, sytuacja na Białorusi wciąż jest daleka od stabilności. Choć na ulicach zapanował nieco większy pokój, to liczba demonstrantów stale rośnie. Do tego stopnia, że Aleksandr Łukaszenka musiał skontaktować się z Władimirem Putinem i być może wkrótce podejmą wspólne działania, mające na celu utrzymanie Łukaszenki przy władzy.

Opinie ekspertów są mocno podzielone w tej kwestii. Zdaniem jednych z nich, Łukaszenka utrzyma władze w kraju, a inni twierdzą zaś, że już rozpoczęły się nieodwracalne ruchy rewolucyjne.

Zobacz również: