W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożaru zabytkowego dębu Mieszko I przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie – poinformował dyżurny PSP w Warszawie.

Strażacy otrzymali sygnał o pożarze ok. godz. 3.00. Akcja gaśnicza trwała do godzin porannych i zakończyła się ok. godz. 7, kiedy drzewo zostało zabezpieczone. W wyniku pożaru nikt nie został ranny.

– Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia skierowano dwa „prądy gaśnicze” w celu ugaszenia drzewa, natomiast ze względu na wysokość obiektu zadysponowano na miejscu drabiną mechaniczną w celu ułatwienia działań – zaznaczył. Dyżurny dodał również, że po rozstawieniu drabiny strażacy wycięli jeden z konarów dębu, żeby doprowadzić gaszenie do końca.

Mieszko I był najstarszym drzewem na Mazowszu, a od 1962 r. stanowił chroniony prawem pomnikiem przyrody. Wiek dębu oceniany był od 600 do 1000 lat. Drzewo miało ok. 18 metrów wysokości i ponad 8 metrów obwodu pnia.

Wydział prasowy warszawskiego ratusza poinformował w poniedziałek, że przyczyny pożaru dębu Mieszko I nie są na razie znane.

Ze wstępnej analizy specjalistów ze stołecznego Biura Ochrony Środowiska (BOŚ) wynika, że ulistniona część drzewa w większości uchroniła się przed płomieniami, natomiast najbardziej ucierpiała od płomieni strona martwa.Wydział prasowy wyjaśnił, że specjaliści BOŚ przeprowadzą dokładne badanie stanu drzewa i sporządzą protokół ze zdarzenia dopiero po całkowitym dogaszeniu drzewa. O pomoc w badaniach dębu poprosili ekspertów z wrocławskiego Instytutu Drzewa.

Po sporządzeniu diagnozy przez dendrologów miasto podejmie kolejne działania wobec pomnika przyrody. Służby prasowe ratusza zapewniły, że pierwsze decyzje o zabezpieczeniu rośliny zapadną jeszcze przed 20 czerwca.

„Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, które opiekuje się pomnikami przyrody w mieście, złoży w imieniu prezydenta stolicy zawiadomienie na policję o podejrzeniu przestępstwa” – poinformowało biuro prasowe.

źródło: PAP

Zobacz również: