fot. Facebook/MS

– Trudno ogarnąć rozumem sytuację w Polsce – stwierdził Maciej Stuhr, komentując wynik eurowyborów. Dwie godziny po ogłoszeniu wstępnych danych exit poll, na Facebooku aktor zacytował swoją rolę z przedstawienia, gdzie mówi o „świętej pamięci wolnej Polsce, która nigdy nie była wolna” i jest „ropiejącym wrzodem na samym środku europejskiej dupy!”.

Maciej Stuhr, znany z politycznej antyrządowej aktywności, poproszony został przez portal wp.pl o komentarz do ogłoszonych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Wydaje mi się, że sytuację, która panuje w Polsce trudno ogarnąć rozumem. To są czyste emocje. Racjonalne argumenty biorą w łeb – uważa aktor, dodając: „Coś jest takiego w PiS, że przyciąga swoich wyborców. Taka jest Polska, czy komuś się to podoba, czy nie”.

Dużo ostrzej młody Stuhr swoje stanowisko zaprezentował w internecie. W niedzielę w nocy, dwie godziny po ogłoszeniu wyników exit poll, zamiast komentarza zacytował autorską interpretację wiersza portugalskiego poety Fernando Pessoa, jaką odczytał w trakcie przedstawienia w czeskim Brnie. „Zszedłem właśnie ze sceny w czeskim Brnie, gdzie mówiłem taki oto monolog” – napisał aktor i przywołał „Ultimatum” Álvaro de Campos (heteronim Fernando Pessoa). Poeta w ostrych słowach zwraca się do kilku europejskich narodów, ale również do USA. „I wy Stany Zjednoczone Ameryki! Bękarcie syntezo europejskich szumowin! Czosnku z transatlantyckiego gulaszu, nosowa wymówi modernizmu bez gustu!” – mówi Pessoa w „Ultimatum”.

W wersji zaprezentowanej przez Macieja Stuhra dostaje się też Polsce. „Ty, świętej pamięci wolna Polsko, która nigdy nie byłaś wolna, ropiejący wrzodzie na samym środku europejskiej dupy!” – pisze aktor. To zdanie zostało do manifestu portugalskiego poety dodane. W oryginale Pessoa nie pisze o Polsce.

źródło. tvp.info

Zobacz również: