fot. Facebook/MS

– Trudno ogarnąć rozumem sytuację w Polsce – stwierdził Maciej Stuhr, komentując wynik eurowyborów. Dwie godziny po ogłoszeniu wstępnych danych exit poll, na Facebooku aktor zacytował swoją rolę z przedstawienia, gdzie mówi o „świętej pamięci wolnej Polsce, która nigdy nie była wolna” i jest „ropiejącym wrzodem na samym środku europejskiej dupy!”.

Maciej Stuhr, znany z politycznej antyrządowej aktywności, poproszony został przez portal wp.pl o komentarz do ogłoszonych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Wydaje mi się, że sytuację, która panuje w Polsce trudno ogarnąć rozumem. To są czyste emocje. Racjonalne argumenty biorą w łeb – uważa aktor, dodając: „Coś jest takiego w PiS, że przyciąga swoich wyborców. Taka jest Polska, czy komuś się to podoba, czy nie”.

ZOBACZ!  Policja apeluje do seniorów. Ostrzeż swoich bliskich, bezwzględni oszuści znów grasują

Dużo ostrzej młody Stuhr swoje stanowisko zaprezentował w internecie. W niedzielę w nocy, dwie godziny po ogłoszeniu wyników exit poll, zamiast komentarza zacytował autorską interpretację wiersza portugalskiego poety Fernando Pessoa, jaką odczytał w trakcie przedstawienia w czeskim Brnie. „Zszedłem właśnie ze sceny w czeskim Brnie, gdzie mówiłem taki oto monolog” – napisał aktor i przywołał „Ultimatum” Álvaro de Campos (heteronim Fernando Pessoa). Poeta w ostrych słowach zwraca się do kilku europejskich narodów, ale również do USA. „I wy Stany Zjednoczone Ameryki! Bękarcie syntezo europejskich szumowin! Czosnku z transatlantyckiego gulaszu, nosowa wymówi modernizmu bez gustu!” – mówi Pessoa w „Ultimatum”.

ZOBACZ!  Przełomowe wieści ws. Iwony Wieczorek. Tajemnicze zaginięcie coraz bliżej rozwiązania

W wersji zaprezentowanej przez Macieja Stuhra dostaje się też Polsce. „Ty, świętej pamięci wolna Polsko, która nigdy nie byłaś wolna, ropiejący wrzodzie na samym środku europejskiej dupy!” – pisze aktor. To zdanie zostało do manifestu portugalskiego poety dodane. W oryginale Pessoa nie pisze o Polsce.

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

źródło. tvp.info

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ