Andrzej Duda
Foto: YouTube

Choć do wyborów prezydenckich w Polsce pozostało jeszcze sporo czasu, bowiem odbędą się one w 2025 roku, to już ruszyła karuzela wyborczych spekulacji. Polacy zastanawiają się, kto będzie następnym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Jak powszechnie wiadomo, Andrzej Duda nie będzie mógł już ubiegać się o reelekcję. Prawo i Sprawiedliwość może mieć więc twardy orzech do zgryzienia ze swoim kandydatem. Pojawiły się jednak dwie propozycje.

Kto będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?

W mediach pojawiają się już pierwsze spekulacje. Mowa m.in. o spin doktorze Prawa i Sprawiedliwości, za jakiego uchodzi Joachim Brudziński. Część komentatorów zastanawia się też nad Danielem Obajtkiem, ale Pollster przeprowadził sondaż, w którym wskazał zupełnie dwie inne osoby. To kobiety, które zdaniem tego instytutu mają w tym momencie największe szanse na nominacje Prawa i Sprawiedliwości. Niewykluczone jednak, że PiS podobnie, jak w przypadku ubiegania się Andrzeja Dudy o pierwszą kadencję sięgnie po mało oczywistego kandydata.

W badaniu Pollster na zlecenie Super Expressu, Polacy zostali zapytani, która z kobiet – Elżbieta Witek, obecna Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej czy Beata Szydło, obecnie eurodeputowana, w przeszłości Premier RP czy szefowa kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, byłaby lepszą kandydatką na urząd głowy państwa. Wyniki nie są takie oczywiste.

Badani mieli problem ze wskazaniem jednoznacznej odpowiedzi. 52% osób wskazało, że to Beata Szydło powinna kandydować na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a 48% badanych opowiedziało się za Elżbietą Witek.

Wyniki tych badań dość szybko jednak ucięła Witek. „O niczym takim nie myślę. Jest to jakaś plotka, która pojawiła się i żyje własnym życiem.” – przyznała. Niemniej jednak faktem jest, że nigdy najważniejszego urzędu w Państwie nie sprawowała kobieta. Próbowały to zrobić m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, która ostatecznie została zamieniona na Rafała Trzaskowskiego czy Magdalena Ogórek, która poniosła klęskę. Czy Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się postawić wszystko na jedną kartę? Najbliższe 3,5 roku do wyborów zapowiada się emocjonująco.

źródło: Super Express

Zobacz również: