38-letnia Polka, która przyjechała z wizytą do znajomego we Włoszech, zaalarmowała swoją matkę w Polsce, że mężczyzna „szykuje ją do sprzedaży”. Matka skontaktowała się z policją, która pomogła kobiecie uciec i dotrzeć na najbliższy posterunek włoskiej policji.

Polka, która mieszka w Niemczech, zapłakana w nocy zadzwoniła do swojej mamy i poinformowała ją, że może stać się ofiarą handlu ludźmi. Z relacji zrozpaczonej 38-latki wynikało, że jej znajomy, do którego przyjechała w odwiedziny do Włoch „szykuje ją do sprzedaży”. Nie wiedziała, gdzie może udać się po jakąkolwiek pomoc. Mieszkająca w Łodzi matka prawdopodobnej ofiary handlu ludźmi skontaktowała się z najbliższym komisariatem gdzie sprawnie zorganizowano międzynarodową pomoc. Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka Apelujemy aby przed wyjazdem poznać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.

26 kwietnia 2019 roku około godziny 2 w nocy, do dyżurnego z VI Komisariatu Policji KMP w Łodzi zadzwoniła zaniepokojona łodzianka. Poinformowała policjanta, że jej 38-letnia  córka przybywająca poza granicami Polski może się stać się ofiarą handlu ludźmi. Policjanci potraktowali sprawę bardzo poważnie. Niezwłocznie skontaktowali się telefonicznie z domniemaną ofiarą przestępczego procederu. Pokrzywdzona miała na szczęście możliwość korzystania z telefonu komórkowego. W rozmowie ze stróżami prawa zapłakana potwierdziła wersję przekazaną wcześniej przez swoją mamę. Stwierdziła, że przyjechała do Włoch w odwiedziny do nowo poznanego przyjaciela. W trakcie wizyty zorientowała się, że coś jest nie tak i powzięła przypuszczenie, że jest szykowana na sprzedaż. Kobieta była bardzo zdenerwowana. Obawiała się o swoje życie i zdrowie, szlochała i  nie była w stanie podać adresu, gdzie aktualnie przebywa. Poinstruowana przez łódzkiego funkcjonariusza z komisariatu ustaliła adres swojego pobytu.

Po wydostaniu się na zewnątrz budynku pozostając w stałej łączności z policjantami z Łodzi  kierowana była w stronę najbliższego posterunku „Carabinieri”.  Ostatecznie 38-latka bezpiecznie dotarła do placówki włoskiej policji, a jej życiu i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.W tym samym czasie  łódzcy policjanci nawiązali kontakt z włoskimi funkcjonariuszami. Posługując się językiem włoskim i angielskim przedstawili im aktualną sytuację pokrzywdzonej. Matce przekazali informacji o tym, że jest już bezpieczna pod opieką służb włoskich. Sprawa zapewne będzie miała ciąg dalszy.

Organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj! Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!

Prześlij informację bezpośrednio na Policję, na adres:

handelludzmibsk@policja.gov.pl

Zadzwoń na numer telefonu zaufania:

+48 664 974 934

Zobacz również: