fot. symboliczne

Centralne Biuro Śledcze Policji i szczecińska prokuratura rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym przemytem papierosów. Zatrzymano sześć osób z gangu „Pitola”.

O zatrzymaniu sześciu osób poinformował w piątek prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Szczecinie. Jak podał prok. Borchólski – dotyczy ono co najmniej czterech zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie woj. zachodniopomorskiego jak również Szwecji i Norwegii.

– Zorganizowane grupy przestępcze konkurowały ze sobą w walce o wpływy i zyski pochodzące z tytułu produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych na terenie Polski, a następnie z ich przemytu do Szwecji i Norwegii – poinformował Borchólski.

Przejawem tej walki miało być m.in. zabójstwo Krzysztofa S. ps.”Skorupa”, który w lutym 2016 roku został zamordowany na obrzeżach Szczecina, oblanie kwasem Mirosława B. ps. „Dziobak” wiosną 2017 roku, rozbój na Marku D. „Dudusiu”, a także napad z nożami, siekierami oraz kiścieniami (rodzaj broni obuchowej) na Zbigniewa T. ps. „Pastor”.

 „W przeszłości »Duduś« i »Pastor« byli prawomocnie skazani przez sąd za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą kierował Marek M. znany pod pseudonimem »Oczko«” – podała Prokuratura Krajowa.

W ostatnim czasie zatrzymano 6 osób, które miały należeć do jednej ze zwaśnionych grup przestępczych. Członkowie gangu Norberta K. „Pitola”, mieli skupować papierosy z podrobionymi znakami firmowymi marki „Marlboro” pochodzące z nielegalnych fabryk na terenie Polski, a następnie przewozić je do Szwecji oraz Norwegii, gdzie były wprowadzane do obrotu. W ten sposób podejrzani mieli uchylać się od płacenia podatków, a z popełnianych przestępstw „uczynili sobie stałe źródło dochodu, uzyskując znaczne zyski” – podała PK.

Zarzut założenia grupy i kierowania nią prokurator przedstawił „Pitolowi”. Członkowie jego gangu mieli zajmować się skupem papierosów, pozyskiwaniem klientów, dystrybucją wyrobów tytoniowych, organizowaniem międzynarodowego transportu nielegalnego towaru. Jak podaje PK, „Pitol” miał także sfinansować i stworzyć bazę noclegową oraz turystyczną na terenie Szwecji.

„Grupa ta działała na wysokim stopniu zorganizowania, co przekładało się również na zaangażowanie przez Norberta K. dużych środków finansowych” – podała prokuratura.

Podczas zatrzymań podejrzanych i przeszukań ich miejsc zamieszkania Centralne Biuro Śledcze Policji ujawniło podrobione norweskie tablice rejestracyjne, których przestępcy używali podczas transportu papierosów. Jeden z przestępców miał posiadać fałszywy dowód osobisty.

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód uwzględnił wnioski prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych.

źródloPK/PAP

Zobacz również: