Dzięki dwóm macicom 20-letnia Arifa Sultana z Bangladeszu urodziła bliźnięta w niecały miesiąc po urodzeniu syna wcześniaka – informuje agencja AFP.

Pierwszy poród odbył się w Khulna Medical College Hospital pod koniec lutego. Jednak 25 dni później pochodząca z małej wioski Arifa trafiła do innego szpitala (Ad-din Hospital w Jessore) z powodu bólów brzucha.
Po wykonaniu USG lekarze odkryli, że kobieta nadal jest w ciąży – w drugiej macicy były bliźnięta. Zdrowe dzieci (chłopiec i dziewczynka) urodziły się poprzez cesarskie cięcie i po czterech dniach, 25 marca, zostały wypisane ze szpitala bez powikłań.
Jak podaje BBC, pani Sultana i jej mąż są ludźmi ubogimi, dlatego wcześniej nie wykonano USG, które wykryłoby drugą macicę i drugą ciążę.
Podwójna macica (uterus didelphys) występuje u mniej niż jednego procenta kobiet (niektórzy autorzy mówią o jednej na tysiąc kobiet). Niekiedy mają one dwie szyjki macicy, a nawet podwójną pochwę.
Ponieważ w podwójnej macicy zwykle jest mniej miejsca niż w normalnej – łatwiej dochodzi do powikłań ciąży, częstsza jest niepłodność i poronienia, przedwczesne porody oraz nietypowe ułożenie dziecka w macicy. W przypadku wykrycia takiej anomalii ciążę traktuje się jak zagrożoną i bardzo dokładnie monitoruje.

Jak wyjaśniają eksperci, u pani Sultana w tym samym czasie dojrzały i uległy zapłodnieniu aż trzy komórki jajowe, co doprowadziło do pojedynczej ciąży w jednej macicy, a podwójnej – w drugiej.
Młoda matka cieszy się z trojga dzieci, martwi się jednak, jak utrzymać rodzinę z pensji męża wynoszącej 6 tys. taka (około 95 dolarów).

źródło: PAP

Zobacz również: