W szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej stwierdzono piętnaście przypadków wirusa AH1N1. Dyrektor lecznicy wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz czasowe ograniczenie wizyt na pozostałych oddziałach. Bezpośrednią przyczyną śmierci u trzech pacjentów było ogólne osłabienia i powikłania po świńskiej grypie.

„W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na infekcje grypowe, w tym grypę AH1N1, z dniem 29 stycznia 2019 roku wprowadzam zakaz odwiedzin pacjentów Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, a w pozostałych oddziałach tutejszego Szpitala ograniczenie odwiedzin do jednej osoby odwiedzającej u pacjenta, w godz. 16:00-18:00″ – podaje komunikat dyrektora Ryszarda Batyckiego na stronie internetowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Znaczący wzrost zachorowań na świńską grypę zanotowano w Czechach. W Polsce, tylko w woj. śląskim, w ubiegłym tygodniu 15 tys. osób zachorowało na wirus AH1N1, jest to o 3 tys. więcej chorych niż w analogicznym okresie w 2018 roku.

Objawy świńskiej grypy są bardzo podobne do grypy klasycznej, a zachorowanie na tę odmianę wirusa da się potwierdzić jedynie kosztownymi badaniami przeprowadzanymi w szpitalu.

źródło:polsatnews